Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nové zařízení odstraní žvýkačky a mastné skvrny

Technické služby disponují novým zařízením na ekologické čištění ploch a likvidaci plevele. Z dlažby náměstí tak mohou zmizet žvýkačky a také mastné skvrny, které tu nejvíce zůstávají po občerstvení při veřejných akcích.

Co nové vybavení technických služeb dovede bylo vidět přímo na ploše náměstí. Princip čistícího stroje je založen na silném tlaku páry a horké vody.

“Nám se podařilo koupit zařízení, které můře být součástí stroje Avant, který teď můžeme podstatně více využít. To zařízení zahřívá horkou vodu a páru a obrovským tlakem myje různé plochy,” uvedl Václav Bukovský, ředitel Technických služeb.

Jak bylo v ukázce vidět, z dlažby mizely žvýkačky, ze sloupů zbytky lepidel třeba z nálepek a vyčistit šlo i odpadkové koše v podloubí.

Takto ekologicky může stroj sloužit i k likvidaci plevele, třeba právě mezi dlaždicemi na náměstí. Odstranění nechtěné zeleně je třeba průběžně opakovat, nepomůže jeden zákrok.

“Prvotní myšlenka byla pokračovat v té cestě ekologie, máme tu ekologické elektrobusy, elektrovozy pro baby a senior taxi a toto je další ekologický stroj. Stál 538 tisíc korun a stoprocentně se nám to vrátí,” sdělil Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

“Já jsem rád, že se podařilo prosadit nákup stroje na ničení plevele horkou vodou, protože nahradí dnes částečně používané chemické prostředky, o kterých spekuluje, že mají karcinogenní účinky a zvažuje se jejich zákaz. Částečná náhrada to bude, je třeba říci, že tato technologie je pomalejší a bude potřeba ji opakovat,” reagoval Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.

Úklid novým zařízením začne v centru města a jeho okolí.

“Tady bychom čistili to náměstí i od olejů, když je třeba po slavnostech. Pokusíme se likvidovat také problém, který tady vytvářejí holubi tak, aby to náměstí bylo čistší než v tuto chvíli je,” dodal ředitel technických služeb.

Přes postupnou obnovu a investice do vybavení, nedávno to byl například nový vůz na svoz bioodpadu, vozový park Technických služeb stále stárne a nároky na úklid ve městě stoupají.

“Konkrétně v tuto chvíli řešíme sběrné dvory a vývoz odpadu ze sběrných dvorů. Toho odpadu je neuvěřitelné množství, takže máme problém,”

Ten by podle Václava Bukovského mohla pomoci vyřešit nová svozová technika, tedy zejména nákladní vozy.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy