Žilina začala pořádat sousedské snídaně

Podpořit fungující dobré vztahy a vytvořit i nové přátelské vazby - to je smyslem sousedských snídaní. Osadní výbor v Žilině je začal pořádat letos na jaře. Místní už mají za sebou druhé ranní posezení.

“To má být překvapení. Ingredience vypadaly jako na guláš, ale já chci udělat pořádnou poctivou kotlíkovou zelňačku,” prozradil s vařechou v ruce Jaroslav Perutka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina.

Zdejší osadní výbor se touto akcí inspiroval v jiných městech, například v Třinci, kde už se lidé k sousedským snídaním scházejí třetím rokem.

“Je to akce pro všechny, je to pro malé, pro nemocné, pro střední věkové kategorie i pro důchodce. Přijít by měl každý, ten, kdo ještě neumí chodit, i ten, kdo už nemůže chodit, protože ti zdraví je sem mohou dopravit,” uvedl předseda žilinského osadního výboru.

anketa: účastnice akce

“Pro dnešní sousedskou snídani jsem připravila úplně jednoduchý banánový řez ze sušenek a s tvarohem,”

Lidé přinášeli doma napečené bábovky, chlebíčky, sýry, zeleninu, nechyběla káva a čaj. Bez snídaně nezůstali ani ti, kteří přijdou poprvé a ještě nevědí, co a jak.

“Posledně se snídaně protáhla od devíti hodin do půl druhé, takže to bylo i s obědem,” pousmál se Jaroslav Perutka.

Přes krátkou dobu, kterou snídaně trvají, už splnily svůj účel. Potkali se zde třeba znovu po letech starší lidé, kteří žili nějakou dobu mimo Žilinu, a navázali staronové přátelství.

“Na té první snídani se třeba spřátelily děti z domku, které jsou blízko sebe, ale ty děti se sice sem tam zahlédly, ale neznaly se teď . Teď už se kamarádí a navštěvují se,” vyprávěl předseda osadního výboru.

Příští sousedská snídaně se v dřevěném přístřešku v Žilině uskuteční 16. června a ranní sobotní setkání budou pokračovat i během prázdnin. Termíny jsou uvedeny na webu osadního výboru. 
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků