Loučka oslavila 695 let

Loučka oslavila významné výročí, které uplynulo od první písemné zmínky o této obci. Slavnostní den se nesl v duchu připomenutí historie. Nabídl ale také sport a kulturní program pro celou rodinu.

Slavnostní mší v kostelíku sv. Anežky České začal letošní Den Loučky, který byl ve znamení 695 let od první písemné zmínky o této obci.

“Co pět let od roku 1970 slavíme toto výročí, jestli je kulaté nebo půlkulaté. Letos to vychází an tu pětku, ale za pět let to bude 700 let a potom už by ta oslava měla být o to významnější,” sdělil Jaroslav Kotas (KSČM), předseda osadního výboru v Loučce.

Podle archeologických nálezů lze ovšem usuzovat, že prostor byl osídleno již před 3 tisíci lety. Historii obce tu přednesl Jan Číp z Muzea Novojičínska. Loučka hrála významnou roli v období poslední morové rány. Události připomíná sousoší sv. Rocha a Šebestiána.

“Na tomto místě se údajně morový mrak zastavila ušetřil starojické panství. Šlo o to, že na tomto místě se odehrávala směna mezi Novým Jičínem, který byl zasažen morem, a Starojickým panstvím,” uvedl Jan Číp, historik Muzea Novojičínska.

Během krátké historické přednášky zaznělo také jméno nejvýznamnějšího rodáka Loučky, Lva Roberta Melče. Byl jedním z prvních pilotů v Rakousko-Uhersku a zakladatel českého letectva.

“Armáda na něj nezapomněla, vystrojila mu vojenský pohřeb, na kterém byla jeho rakev převážena přes Prahu na podvozku an trupu letadla,” poznamenal historik.

V Loučce je dnes po něm pojmenována ulice. A pohnuté dějiny má také samotný kostelík. Postaven byl v době uvolnění totality v roce 1968, ale po srpnových událostech už ho nestihli vysvětit.

“Sloužil jako skladiště zakázaných knih. V roce 1990 byl vysvěcen po sv. Anežce České,která byla krátce předtím svatořečena, takže byl jednou z prvních církevních staveb, která byla pojmenována po této české světici,” doplnil Jan Číp.

Slavnostní dopoledne pak ukončil pietní ceremoniál o obelisku, který připomíná zdejšího občana Františka Orlitu. Za druhé světové války byl popraven.

Další část oslav už nabídka také sportovní zážitky a kulturně společenský program.

Loučka by mohla tvořit malé město - žije tu tři a půl tisíce lidí.

“Po té, co se tady začala stavět zástavba panelová, tak byl problém mezi starousedlíky a těmi novými, ale postupně je sídliště dostavěno a situace se zklidnila. Loučka je krásná, jsou tu rodinné domky, stěhují se tu mladí lidé. Jen je škoda, že tu nemáme kulturní sál, kde bychom se scházeli,” podotkl Jaroslav Kotas.

V Loučce chybí také něco jako centrální náměstíčko, a tak se lidé nejčastěji setkávají, stejně jako v den slavnosti obce, v areálu U chovatelů.




Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků