Slavnostní mší v kostelíku sv. Anežky České začal letošní Den Loučky, který byl ve znamení 695 let od první písemné zmínky o této obci.
“Co pět let od roku 1970 slavíme toto výročí, jestli je kulaté nebo půlkulaté. Letos to vychází an tu pětku, ale za pět let to bude 700 let a potom už by ta oslava měla být o to významnější,” sdělil Jaroslav Kotas (KSČM), předseda osadního výboru v Loučce.
Podle archeologických nálezů lze ovšem usuzovat, že prostor byl osídleno již před 3 tisíci lety. Historii obce tu přednesl Jan Číp z Muzea Novojičínska. Loučka hrála významnou roli v období poslední morové rány. Události připomíná sousoší sv. Rocha a Šebestiána.
“Na tomto místě se údajně morový mrak zastavila ušetřil starojické panství. Šlo o to, že na tomto místě se odehrávala směna mezi Novým Jičínem, který byl zasažen morem, a Starojickým panstvím,” uvedl Jan Číp, historik Muzea Novojičínska.
Během krátké historické přednášky zaznělo také jméno nejvýznamnějšího rodáka Loučky, Lva Roberta Melče. Byl jedním z prvních pilotů v Rakousko-Uhersku a zakladatel českého letectva.
“Armáda na něj nezapomněla, vystrojila mu vojenský pohřeb, na kterém byla jeho rakev převážena přes Prahu na podvozku an trupu letadla,” poznamenal historik.
V Loučce je dnes po něm pojmenována ulice. A pohnuté dějiny má také samotný kostelík. Postaven byl v době uvolnění totality v roce 1968, ale po srpnových událostech už ho nestihli vysvětit.
“Sloužil jako skladiště zakázaných knih. V roce 1990 byl vysvěcen po sv. Anežce České,která byla krátce předtím svatořečena, takže byl jednou z prvních církevních staveb, která byla pojmenována po této české světici,” doplnil Jan Číp.
Slavnostní dopoledne pak ukončil pietní ceremoniál o obelisku, který připomíná zdejšího občana Františka Orlitu. Za druhé světové války byl popraven.
Další část oslav už nabídka také sportovní zážitky a kulturně společenský program.
Loučka by mohla tvořit malé město - žije tu tři a půl tisíce lidí.
“Po té, co se tady začala stavět zástavba panelová, tak byl problém mezi starousedlíky a těmi novými, ale postupně je sídliště dostavěno a situace se zklidnila. Loučka je krásná, jsou tu rodinné domky, stěhují se tu mladí lidé. Jen je škoda, že tu nemáme kulturní sál, kde bychom se scházeli,” podotkl Jaroslav Kotas.
V Loučce chybí také něco jako centrální náměstíčko, a tak se lidé nejčastěji setkávají, stejně jako v den slavnosti obce, v areálu U chovatelů.