Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chráněné dílny v Novém Jičíně vyrábí i léčivé masti

Chráněné dílny v Novém Jičína rozšířily terapeutické aktivity. Začaly s výrobou léčivých mastí a marmelád. Byliny a ovoce, které používají, si klienti sami pěstují.

Prostorem novojičínské chráněné dílny Effatha se linula intenzivní vůně několika druhů bylin. Klienti tu v rámci terapeutických aktivit nově vyrábějí léčivé masti - a stejně tak sezónně i marmelády. Zužitkovávají produkty, které sami pěstují.

“Aby viděli nějakou návaznost, že to je k něčemu, že všechno, co tam vypěstují, tak se dá potom spotřebovat a jakým způsobem,” vysvětlila Daniela Kotalová, sociálně terapeutické dílny Effatha.

“Stříhám přesličku do mastí,” pospal nám svou činnost jeden z klientů chráněných dílen. “Trhám levanduli,” přidal se další. “A tady je heřmánek, šalvěj a tymián,” dodali ostatní.

Léčivé masti se dají použít na kloubní potíže, hojení ran nebo kožní problémy. Klienti střediska Effatha, které funguje pod hlavičkou Slezské diakonie, je prodávají na jarmarcích.

“Peníze se potom použijí tam, kde je to potřeba. Buď je rozdělí Slezská diakonie tam, kde je to potřeba a nebo se nakupují nové materiály pro výroby, na které třeba nedosáhneme,” uvedla Daniela Kotalová.

V chráněných dílnách tu lidé s handicapy pracují také s keramickou hlínou, pletou košíky a zpracovávají ruční papír. Ten pak použijí třeba právě na etikety na skleničky s marmeládou a mastmi.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy