Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historické domy v centru NJ zakrývá lešení

Novojičínská radnice pokračuje v opravách dalších domů v historickém jádru. Přímo v centru na náměstí teď zakrývá lešení několik fasád nemovitých kulturních památek.

Obnova fasády, oprava klempířských prvků a výměna oken. To jsou stavební zásahy, kterými v tuto chvíli prochází hned několik domů v novojičínské městské památkové rezervaci.

“V letošním roce budeme zásadním způsobem opravovat hned pět domů v městské památkové rezervaci, dalších deseti se budou týkat opravy drobnějšího charakteru nebo zpracování projektových dokumentací na budoucí opravy,” uvedla Blanka Faluši (ČSSD), místostarostka Nového Jičína.

Konkrétně do tří domů na náměstí, na kterých už nyní probíhají stavební úpravy, směřují přes 3 miliony korun, téměř 800 tisíc korun pokryje dotace z ministerstva kultury. Renovace jejich exteriérů by měla končit v srpnu. Další dva domy v centru teprve na zahájení prací čekají.

“Město si samozřejmě uvědomuje význam městské památkové rezervace a snaží se postupně jednotlivými kroky domy opravovat,” dodala místostarostka.

Původně renesanční a barokní kamenné domy, které lemují náměstí, tu vyrůstaly během 2. pol. 16. století. Následně byly v 18. století po ničivých požárech přestavěny.

“Každý z domů na novojičínském náměstí má svou historii spojenou s různými majiteli, kteří jsou známí již od šestnáctého století,” připomněl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Tyto památkově chráněné budovy v historickém jádru se také řadily mezi 45 právovarečných domů, které symbolizovaly význam města v rámci celého panství.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy