Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Okresní hejtmanství bylo postaveno před 130 lety

Letošní rok je plný významných výročí. Některá mají celorepublikový dosah, jiná se týkají pouze Nového Jičína. Například 130 let postavení budovy tehdejšího hejtmanství.

Bývalé okresní hejtmanství je výrazná budova na Divadelní ulici číslo popisné 3, která dnes stále slouží  potřebám úřadů. Její stavba začala v roce 1887 na základě projektu Hugo Skaldy a otevřena byla před 130 lety v roce 1888. Byla to přístavba k již stojící reprezentativní budově Krajského soudu, kterou pár let předtím dokončil významný stavitel Otto Thienemann.

“Hugo Skalda ve svém projektu přístavby uplatnil Thienemannovy záměry a budova okresního hejtmasntí plynuel navazovala na krajský soud,” sdělil Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Okresní hejtmanství bylo významným orgánem, a někteří hejtmané se stali i čestnými občany města. Například Johann Ružiczka, podle kterého se dříve jmenovala Jiráskova ulice Růžičkova. Hejtmanství také znamenalo důležité spojení na zemské místodržitelství v Brně.

“Tím pádem měl Nový Jičín přímý kontakt na zástupce tehdejšího vládnoucího rodu Habsburků, tedy Františka Josefa I.,” upozornil historik.  

V roce 1888 se do nové budovy tehdejšího okresního hejtmanství nastěhovala také významná šlechtická rodina. Jednalo se o hraběcí rod Romerů z oblasti Haliče.

“Byli přiženěni do regionálně známé rodiny Vetterů z Lilie, majitelů zámku Nová Horka.  V roce 1888 zde získal byt právě hrabě Adam Romer se svou manželkou hraběnkou Elizabeth,” uvedl Radek Polách.

Právě Adam Romer jako okresní hejtman měl ve městě velký vliv, například naproti v objektu dnešní střední zdravotnické školy slavnostně otevřel nové prostory městského muzea. Rodina zde žila až do počátku 20. století, její stopa se pak vytratily.

“Před nedávným časem začalo naše muzeum opravovat zámek Nová Horka. Díky kolegovi Jaroslavu Zezulčíkovi jsme se spojili s rodinou Vettrů a podařilo se navázat výborný kontakt s rodinou Romerů, kteří dnes žijí v Polsku v Bialsko Biale a hlavní příslušníci v Itálii a díky nim nám byly  poskytnuty unikátní fotografie, které dokumentují příslušníky velice významných vrcholných činitelů města právě na sklonku 19. století,” doplnil pracovník muzea.

Kopie těchto snímků bude mít Muzeum Novojičínska brzy k dispozici.

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail