Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město má svůj sladký regionální produkt

Nový Jičín má svůj regionální produkt - město stočilo vlastní med. Letošní dvě sklizně vynesly více než 60 kilogramů sladké pochoutky. V případě červencového medobraní vůně prozradila, že se jedná o med lipový.

Městské včely pořídila radnice loni v létě. Tři úly jsou umístěny v Lesoparku Skalky. První letošní sklizeň proběhla v červnu, druhá a poslední ke konci července.

“Ta vůně lípy je tam charakteristická, pokud teď ochutnáte med čerstvý, tak ta vůně je tam skvěle cítit.  A ucítíte ji třeba i v čaji,” popsal aroma medu Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ.

Sklizeň medu zlákala ke spolupráci také malé návštěvnice lesoparku. Budou tak mít o jeden nevšední prázdninový zážitek navíc. Přímo od včelaře se o sklizni medu dozvěděly všechny podrobnosti. A také mohly přiložit ruku k dílu.

“My jsme zvedaly to víčko, aby tam ten pan včelař mohl dávat ty plástve medu,” popsala jedna z dívek. “Je to nebezpečné, ale když je tam ten včelař, tak jsou většinou kolem něho,” přidala se kamarádka.

Obě sklizně letos dohromady vynesly 65 kilogramů zlatavé pochoutky. Med pod názvem Novojičínský bude sloužit k propagačním účelům a lidé jej třeba jako dárek mohou pořídit v Návštěvnickém centru.  

“Je to taková krásná směsice globální a lokální inspirace, protože celorepublikově a možná celoevropsky je takový trend klást důraz na místní produkty. A také je má mnoho našich partnerských měst. Třeba Novellara má balzamikový ocet nebo sýr, Kremnica má také svůj med a Epinal má své pivo nebo výrobky z mirabelek,” podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.

A dále to byl také podnět zdejších včelařů v čele s Karlem Starůstkou.

“Tak jsem se toho chytli a měli jsme obrovské štěstí, že zaměstnanec městského úřadu odboru životního prostředí pan Jiří Schindler je sám včelař, takže z toho byl nadšen,” dodal místostarosta.

Město teď také uvažuje o rozšíření chovu včel. V loňském roce dostalo od partnerského Epinalu jako dar stylový úl, který nechá umístit v blízkosti stávajícího včelníku. Dále už je také připraven ještě skleněný úl. Ten bude sloužit ke vzdělávacím účelům. První školáci by se tu na přednášku o životě včel mohli dostavit už v září.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy