Reklama

Město má svůj sladký regionální produkt

Nový Jičín má svůj regionální produkt - město stočilo vlastní med. Letošní dvě sklizně vynesly více než 60 kilogramů sladké pochoutky. V případě červencového medobraní vůně prozradila, že se jedná o med lipový.

Reklama

Městské včely pořídila radnice loni v létě. Tři úly jsou umístěny v Lesoparku Skalky. První letošní sklizeň proběhla v červnu, druhá a poslední ke konci července.

“Ta vůně lípy je tam charakteristická, pokud teď ochutnáte med čerstvý, tak ta vůně je tam skvěle cítit.  A ucítíte ji třeba i v čaji,” popsal aroma medu Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ.

Sklizeň medu zlákala ke spolupráci také malé návštěvnice lesoparku. Budou tak mít o jeden nevšední prázdninový zážitek navíc. Přímo od včelaře se o sklizni medu dozvěděly všechny podrobnosti. A také mohly přiložit ruku k dílu.

“My jsme zvedaly to víčko, aby tam ten pan včelař mohl dávat ty plástve medu,” popsala jedna z dívek. “Je to nebezpečné, ale když je tam ten včelař, tak jsou většinou kolem něho,” přidala se kamarádka.

Obě sklizně letos dohromady vynesly 65 kilogramů zlatavé pochoutky. Med pod názvem Novojičínský bude sloužit k propagačním účelům a lidé jej třeba jako dárek mohou pořídit v Návštěvnickém centru.  

“Je to taková krásná směsice globální a lokální inspirace, protože celorepublikově a možná celoevropsky je takový trend klást důraz na místní produkty. A také je má mnoho našich partnerských měst. Třeba Novellara má balzamikový ocet nebo sýr, Kremnica má také svůj med a Epinal má své pivo nebo výrobky z mirabelek,” podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.

A dále to byl také podnět zdejších včelařů v čele s Karlem Starůstkou.

“Tak jsem se toho chytli a měli jsme obrovské štěstí, že zaměstnanec městského úřadu odboru životního prostředí pan Jiří Schindler je sám včelař, takže z toho byl nadšen,” dodal místostarosta.

Město teď také uvažuje o rozšíření chovu včel. V loňském roce dostalo od partnerského Epinalu jako dar stylový úl, který nechá umístit v blízkosti stávajícího včelníku. Dále už je také připraven ještě skleněný úl. Ten bude sloužit ke vzdělávacím účelům. První školáci by se tu na přednášku o životě včel mohli dostavit už v září.
KAR-mobil s.r.o.
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

FERY Logistik s.r.o.
Nový Jičín
od 15 000 Kč

Detail

Jiří Lacina
Nový Jičín
od 17 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu