Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé v Novém Jičíně vzpomínali na srpen 1968

Lidé napříč republikou si připomínají srpnové události roku 1968. Své vzpomínky na vpád sovětských vojsk si oživili také pamětníci a další občané v Novém Jičíně.

Písničky Karla Kryla, jehož kořeny sahají právě i do Nového Jičína, provázely v tomto městě setkání asi stovky lidí na Masarykově náměstí. Iniciátorem byl zdejší občan a pamětník událostí 21. srpna Ivan Janík. 

“Jsem bývalý kantor a já si myslím, že některé věci je třeba připomínat, protože to zapomínání je hrozné,” uvedl Ivan Janík, iniciátor setkání.  

Fakta o vpádu vojsk Varšavské smlouvy připomněl pracovník muzea Martin Vitko. Pak už lidé sami předstupovali před mikrofon a svěřovali se s osobními vzpomínkami. Jaroslav Loukota měl v té době před svatbou.

“Ve strachu jsme všichni vyběhli ven a venku plné nebe těch těžkých vojenských letadel, které přistávaly na letišti v Mošnově,” vybavuje si kruté ráno Jaroslav Loukota, pamětník srpnových událostí 1968.

Pavlovi Bártkovi bylo 14 let a čekal ho vstup na střední školu.

“Natočil jsem si poslední hodiny svobodného vysílání Československého rozhlasu a potom jsem vyrazil do města a na náměstí jsem potkával sovětské vojáky a tyjsem přesvědčoval, aby odjeli domů, že tady je všechno v pořádku,” přidal se Pavel Bártek, pamětník srpnových událostí 1968.

Z náměstí pak někteří lidé zamířili do muzea, kde je v současné době výstava, která kromě jiného znázorňuje i realitu rána 21. srpna 1968.

Nahlásit chybu


K tématu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail