Lidé v Novém Jičíně vzpomínali na srpen 1968

Lidé napříč republikou si připomínají srpnové události roku 1968. Své vzpomínky na vpád sovětských vojsk si oživili také pamětníci a další občané v Novém Jičíně.

Písničky Karla Kryla, jehož kořeny sahají právě i do Nového Jičína, provázely v tomto městě setkání asi stovky lidí na Masarykově náměstí. Iniciátorem byl zdejší občan a pamětník událostí 21. srpna Ivan Janík. 

“Jsem bývalý kantor a já si myslím, že některé věci je třeba připomínat, protože to zapomínání je hrozné,” uvedl Ivan Janík, iniciátor setkání.  

Fakta o vpádu vojsk Varšavské smlouvy připomněl pracovník muzea Martin Vitko. Pak už lidé sami předstupovali před mikrofon a svěřovali se s osobními vzpomínkami. Jaroslav Loukota měl v té době před svatbou.

“Ve strachu jsme všichni vyběhli ven a venku plné nebe těch těžkých vojenských letadel, které přistávaly na letišti v Mošnově,” vybavuje si kruté ráno Jaroslav Loukota, pamětník srpnových událostí 1968.

Pavlovi Bártkovi bylo 14 let a čekal ho vstup na střední školu.

“Natočil jsem si poslední hodiny svobodného vysílání Československého rozhlasu a potom jsem vyrazil do města a na náměstí jsem potkával sovětské vojáky a tyjsem přesvědčoval, aby odjeli domů, že tady je všechno v pořádku,” přidal se Pavel Bártek, pamětník srpnových událostí 1968.

Z náměstí pak někteří lidé zamířili do muzea, kde je v současné době výstava, která kromě jiného znázorňuje i realitu rána 21. srpna 1968.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 23.09. 11:20
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

MB DOMUS SE
Nový Jičín
od 16 000 Kč do 18 500 Kč

Detail

HELIS - KVĚTINY s.r.o.
Nový Jičín
od 35 000 Kč

Detail

HOSCH CNC s.r.o.
Nový Jičín
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků