Na náměstí ožily vzpomínky na srpen 1968

Lidé napříč republikou si připomínali srpnové události roku 1968. Své vzpomínky na vpád sovětských vojsk si oživili také pamětníci a další občané v Novém Jičíně.

Písničky Karla Kryla, jehož kořeny sahají právě i do Nového Jičína, provázely setkání asi stovky lidí na Masarykově náměstí. Iniciátorem byl zdejší občan a pamětník událostí 21. srpna Ivan Janík.  

“Jsem bývalý kantor a já si myslím, že některé věci je třeba připomínat, protože to zapomínání je hrozné. A když vidíme, jak se v poslední době začínají účelově zkreslovat informace, že nás neokupoval Sovětský svaz, ale Ukrajina a vymýšlejí se náhradní verze, aby se to zapomnělo, tak jsem si řekli, že musíme něco vymyslet, a tak se to stalo,” uvedl Ivan Janík, iniciátor setkání.  

Fakta o vpádu vojsk Varšavské smlouvy připomněl pracovník muzea Martin Vitko.

“Cílem nejen novojičínských městských představitelů, ale v podstatě představitelů každého města bylo držet obyvatelstvo na uzdě a vyzývat je zachování pokoje a klidu. Nebylo žádoucí, aby se invazní jednotky vyprovokovaly k zásahu, který by byl tvrdý a obyvatelstvo by nemělo možnost mu čelit,” sdělil Martin Vitko, Muzeum Novojičínska.

Pak už lidé sami předstupovali před mikrofon a svěřovali se s osobními vzpomínkami. Jaroslav Loukota měl v té době před svatbou.

“Tady vtrhli asi ve čtyři hodiny ráno. Přijel bratr, že je válka, že jsme obsazeni Sovětskými vojsky. Ve strachu jsme všichni vyběhli ven a venku plné nebe těch těžkých vojenských letadel, které přistávaly na letišti v Mošnově,” vybavuje si kruté ráno Jaroslav Loukota, pamětník srpnových událostí 1968.

Pavlovi Bártkovi bylo 14 let a čekal ho vstup na střední školu.

“Nesl jsem to jako obrovskou potupu a nečekanou zradu. Natočil jsem si poslední hodiny svobodného vysílání Československého rozhlasu a potom jsem vyrazil do města a na náměstí jsem potkával sovětské vojáky a tyjsem přesvědčoval, aby odjeli domů, že tady je všechno v pořádku,” přidal se Pavel Bártek, pamětník srpnových událostí 1968.

“Vracel jsem se autem z Rožnova, u Valašského Meziříčí mě zastavila vojenská hlídka ruských vojáků. Jeden z těch vojáků mě přinutil vystoupit z auta, ptal se jestli nevezu “bilety, gazety”. Strčil mě samopal pod žebra a ať mu otevřu kufr. Tam jsem měl takový větší minimax a on: Što eto? Já říkám: To bomba. On se lekl, skočil do příkopy a já jsem odjel,” vypověděl svou historku Vladimír Červenka, pamětník srpnových událostí 1968.

Z náměstí pak někteří lidé zamířili do muzea, kde je v současné době výstava, která kromě jiného znázorňuje i realitu rána 21. srpna 1968.
Festivalový koncert SHF: Maďarský hudební temperament

Zítra 19:00 - 15.09. 15:24
Nový Jičín, Kostel sv. Bartoloměje, Kopřivnice

UNISTAD spol. s r. o.
Nový Jičín
od 16 280 Kč

Detail

Zdeněk Šopík, s.r.o.
Nový Jičín
od 23 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Pars Komponenty s.r.o.
Nový Jičín
od 26 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků