Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jasany kolem Studánkové trasy ničí houba z Asie

Už podruhé v průběhu několika měsíců poškodily popadané stromy Studánkovou trasu v lokalitě Puntíku. Letní bouřka vyvrátila jasany, které jsou napadené houbovitou nemocí. Zcela jim chybí kořenový systém.

Studánkovou turistickou trasu u provází smůla. Před několika měsíci na ni během vichřice popadalo asi 50 stromů, které poničily i novou dřevěnou lávku. Sotva je lesníci vyklidili, při letní bouřce se u stezky vyvrátily další. Chybí jim kořenový systém. Stromy jsou napadené nekrózou jasanu.

“Projevuje se to tak, že nejdříve usychá listí, v další fázi prosychají letorosty a postupně to jde až do kořenového systému, kde celý kořenový systém uhnije a hrozí to vyvrácení,” vysvětlil Jiří Schindler, správce městských lesů v NJ.

Toto houbové onemocnění bylo v České republice poprvé potvrzen v roce 2003. Šíří se z Asie. Příznaky napadení jsou viditelné i na dalších stromech.

“Tento strom, když jsme vlastně káceli na jaře ostatní stromy, tak ještě nevykazoval symptomy toho napadení. Když se podíváte teď, tak je zcela suchý a v nejbližší době dojde k jeho vykácení,” ukázal na jeden z nemocných jasanů správce lesů.  

Přitom ještě nedávno byl jasan ztepilý považován za univerzální dřevinu, které se daří všude. Houba teď dokáže zdravý strom zlikvidovat během dvou až tří let.

“Předpokládá se, že jeden strom dokáže nakazit touto houbou další stromy až na vzdálenost dva kilometry. ta houba se šíří převážně vzduchem,” dodal Jiří Schindler.

Studánkovou trasu vybudovalo svépomocí několk členů klubů rodáků. Spolu s dalšími dobrovolníky zprovoznili 12 zdrojů pramenité vody. Letos ji ve spolupráci s keramickým kroužkem Střediska volného času Fokus doplnili o nové turistické značky. Některé z nich také popadaly, ne však silným větrem nebo působením jiných přírodních vlivů, ale, bohužel, rukou vandalů.

“Letošní rok je tak trochu výjimečný, jednak tím, kolik jsme věnovali úsilí a práce pro zdokonalení naší Studánkové trasy, přišla další série padajících stromů. Zaplať Pán Bůh, tentokrát netrefily lávku,” reagoval Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Zajímavostí je, že jasany rostoucí ve městě, tolik ohrožené nejdou.

“Důvod je

Přes nepříjemnosti, která Studánkovou trasu provází, se klub rodáků své snahy o její stálé zdokonalování nevzdává. V nejbližších dnech ji hodlá pročistit od plevele.

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail