Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Farní kostel v Novém Jičíně připomíná kardinála Berana

Prostory novojičínského farního kostela hostí mimořádnou výstavu. Vznikla na počest kardinála Berana. Ústav pro studium totalitních režimů ji letos zapůjčil na tři místa v České republice, jedním z nich je právě Nový Jičín.

Novojičínský farní kostel se výjimečně proměnil ve výstavní prostory. V jeho útrobách byla instalována výstava “Milovat dobro, odporovat zlu”. Věnována je Josefu kardinálu Beranovi, jedné z nejvýznamnějších osobností katolické církve.

“V roce 1942 byl za své postoje proti Heydrichiádě poslán do koncentračního tábora Dachau, taktéž v roce 1948 se svými nesmrtelnými slovy “Arcibiskupe nemlč” postavil proti totalitní komunistické vládě,” přiblížil tuto osobnost Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

“Z těch moderních dějin je kardinál Beran jedna z nejvýznamnějších osobností, už jenom protože, že jaksi koresponduje svatého Vojtěcha,” sdělil Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín.

Výstavu zpracoval Ústav pro studium totalitních režimů před deseti lety.

“Po celou dobu byly v Praze a v letošním roce ji ústav propůjčil na takové místní výstavy, takže Nový Jičín je letos třetím místem, kde se výstava uskuteční,” doplnil Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině.   

Ještě tento týden vzdá Nový Jičín hold další významné osobnosti, která zde  působila, Msgr. Janu Šrámkovi, a to umístěním pamětní desky.

“Je to osobnost Novojičínska, osobnost Českého národa a my Jako Moravskoslezský kraj si to uvědomujeme a proto jsme výrobu této desky zaplatili,” dodal  Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje.

Odhalena bude v předvečer městské slavnosti 7. září na budově zdejší fary.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy