Farní kostel v Novém Jičíně připomíná kardinála Berana

Prostory novojičínského farního kostela hostí mimořádnou výstavu. Vznikla na počest kardinála Berana. Ústav pro studium totalitních režimů ji letos zapůjčil na tři místa v České republice, jedním z nich je právě Nový Jičín.

Novojičínský farní kostel se výjimečně proměnil ve výstavní prostory. V jeho útrobách byla instalována výstava “Milovat dobro, odporovat zlu”. Věnována je Josefu kardinálu Beranovi, jedné z nejvýznamnějších osobností katolické církve.

“V roce 1942 byl za své postoje proti Heydrichiádě poslán do koncentračního tábora Dachau, taktéž v roce 1948 se svými nesmrtelnými slovy “Arcibiskupe nemlč” postavil proti totalitní komunistické vládě,” přiblížil tuto osobnost Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

“Z těch moderních dějin je kardinál Beran jedna z nejvýznamnějších osobností, už jenom protože, že jaksi koresponduje svatého Vojtěcha,” sdělil Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín.

Výstavu zpracoval Ústav pro studium totalitních režimů před deseti lety.

“Po celou dobu byly v Praze a v letošním roce ji ústav propůjčil na takové místní výstavy, takže Nový Jičín je letos třetím místem, kde se výstava uskuteční,” doplnil Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině.   

Ještě tento týden vzdá Nový Jičín hold další významné osobnosti, která zde  působila, Msgr. Janu Šrámkovi, a to umístěním pamětní desky.

“Je to osobnost Novojičínska, osobnost Českého národa a my Jako Moravskoslezský kraj si to uvědomujeme a proto jsme výrobu této desky zaplatili,” dodal  Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje.

Odhalena bude v předvečer městské slavnosti 7. září na budově zdejší fary.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 20.09. 20:54
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

MPM -QUALITY v.o.s.
Nový Jičín
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Beskyd Hotel Trojanovice s.r.o.
Nový Jičín
od 13 500 Kč do 14 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků