Kněz a politik Jan Šrámek má v Novém Jičíně pamětní desku

V Novém Jičíně byla odhalena pamětní deska knězi a politikovi Janu Šrámkovi. Toto město bylo jeho prvním kněžským působištěm, kde začal rozvíjet svou vizi věnovat se sociální oblasti a chudobě.

Pamětní deska připomínající Msgr. Jana Šrámka byla odhalena na budově novojičínské fary. Tento muž působil jako prvorepublikový ministr a byl předsedou londýnské exilové vlády. Nicméně svou pracovní kariéru započal právě v Novém Jičíně, který se v roce 1893 stal jeho prvním kněžským působištěm.

“Vždycky mě trošku zlobilo, že jak naši spoluobčané, ale tak i přijíždějící vůbec nevěděli, že tady započal svou éru tento vynikající určitě zasloužilý politik,” uvedl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Byl to právě Klub rodáků, který umístění pamětní desky inicioval. Dosud zde Msgr. Šrámka připomínala ulice, která po něm byla pojmenována po roce 1989, a informace uvnitř fary.

“Nejenom byl knězem v kostele, ale také chtěl pomáhat dělníkům tady ve městě a to českým dělníkům,” reagoval Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín.

Ztvárnit Msgr. Šrámka jako mladou osobnost, která naplňuje svou hlavní vizi -  bojovat s chudobou, to byl také záměr autora pamětní desky Jana Zemánka.

“Ta snaha tam byla i pootočením té hlavy, ten tenký krk, který má znázorňovat, že je to opravdu ještě mladíček. A ten jeho pohled trošku nad horizont, to by mělo symbolizovat tu jeho vizi a neústupnost od ní,” vysvětlil Jan Zemánek, sochař a řezbář.    

Klub rodáků už ve městě  umístil na domy 8 pamětních desek připomínající významné osobnosti.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 20.09. 20:31
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

MPM -QUALITY v.o.s.
Nový Jičín
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Beskyd Hotel Trojanovice s.r.o.
Nový Jičín
od 13 500 Kč do 14 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků