Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kněz a politik Jan Šrámek má v Novém Jičíně pamětní desku

V Novém Jičíně byla odhalena pamětní deska knězi a politikovi Janu Šrámkovi. Toto město bylo jeho prvním kněžským působištěm, kde začal rozvíjet svou vizi věnovat se sociální oblasti a chudobě.

Pamětní deska připomínající Msgr. Jana Šrámka byla odhalena na budově novojičínské fary. Tento muž působil jako prvorepublikový ministr a byl předsedou londýnské exilové vlády. Nicméně svou pracovní kariéru započal právě v Novém Jičíně, který se v roce 1893 stal jeho prvním kněžským působištěm.

“Vždycky mě trošku zlobilo, že jak naši spoluobčané, ale tak i přijíždějící vůbec nevěděli, že tady započal svou éru tento vynikající určitě zasloužilý politik,” uvedl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Byl to právě Klub rodáků, který umístění pamětní desky inicioval. Dosud zde Msgr. Šrámka připomínala ulice, která po něm byla pojmenována po roce 1989, a informace uvnitř fary.

“Nejenom byl knězem v kostele, ale také chtěl pomáhat dělníkům tady ve městě a to českým dělníkům,” reagoval Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín.

Ztvárnit Msgr. Šrámka jako mladou osobnost, která naplňuje svou hlavní vizi -  bojovat s chudobou, to byl také záměr autora pamětní desky Jana Zemánka.

“Ta snaha tam byla i pootočením té hlavy, ten tenký krk, který má znázorňovat, že je to opravdu ještě mladíček. A ten jeho pohled trošku nad horizont, to by mělo symbolizovat tu jeho vizi a neústupnost od ní,” vysvětlil Jan Zemánek, sochař a řezbář.    

Klub rodáků už ve městě  umístil na domy 8 pamětních desek připomínající významné osobnosti.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy