Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sociální služby si lidé vyzkoušeli na vlastní kůži

Město představilo síť svých sociálních služeb. Na ploše náměstí si jejich fungování mohli lidé vyzkoušet formou vlastního prožitku. Ocitli se v kůži bezdomovce nebo starého člověka.

Oblek simulující problémy starých lidí - omezí pohyb, shrbí záda a připraví vás o zrak.  Vyzkoušet si ho mohli lidé, kteří se na náměstí přišli podívat na Den sociálních služeb s prožitkem.

“Oblek funguje tak, že máte pocit nerovnováhy, zhoršené stability, kloubní pohyblivosti,” vysvětlila Monika Kamasová, ProSenior.

“Lidé tady na náměstí si zkusí prožít to, co cítí člověk s handicapem, jak se cítí osamělý senior, zkusí si aktivity v péči o dítě. podívá se, jak žije člověk bez domova,” uvedla Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín.

Zájemci mohli prožít i jaké to je vyhrabat si oblečení v popelnici a ulehnout na karton.

“My tady máme aktivitu diskusního fóra komunitního plánování skupinky péče o rodinu. Kromě toho, že tady má každý svůj výstavní stánek, kde informuje o svých službách a zprostředkovává nějaký zážitek, tak tu máme i společnou aktivitu, což je toto velké malířské plátno,” ukázala Markéta Brožová, komunitní plánování, péče o rodinu.   

To symbolizovalo fungování sociálních služeb jako jedné velké rodiny. Značnou část prezentací zde tvořily také služby zaměřené na lidi se zhoršenou možností pohybu a vnímání.

“Do těchto křesel máme možnost dát i lidi, kteří jsou velmi omezeni v pohybu, můžeme s ním vyjíždět i do terénu,” sdělila Jana Tořová, Domov Duha.

“Připravili jsme si také prožitky smyslové, co se týče hmatu, sluchu, čichu a chuti,” dodala   Petra Szabó, Domov Duha.  

Část programu byla také věnována 25leté činnosti organizace ProSenior, jejíž náplní je pečovatelská služba.  

“Naši hlavní cílovou skupinou, narozdíl od začátků, už nejsou jen senioři, jsou to i mladší lidé, lidé různě postižení nebo třeba jen krátkodobě nemocní, kteří potřebují zajistit péči o sebe nebo o svou rodinu,” vysvětlila Alice Hynčicová, vedoucí organizace ProSenior.

“Rok od roku je tato akce lepší a pro občany i smysluplnější. Uvidí, na co se ty finance dávají. Člověk o těch sociálních službách se někdy dozví, až když je sám potřebuje,” podotkl

Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

V rámci akce se prezentovalo více než 20 organizací, které na území města nabízí okolo tří desítek sociálních, zdravotních a souvisejících služeb. V rozpočtu města je v příštím roce vyčleněno na sociální oblast 5,5 milionu korun, o zhruba 15 procent více, než letos.

Nahlásit chybu
NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail