Reklama

Hückelovy vily otevřel lidem Den architektury

V rámci Dne architektury se veřejnosti otevřely všechny čtyři Hückelovy vily. Zpřístupněny byly i dvě nejvzácnější z nich, které jsou ale ve zchátralém stavu a čeká je rekonstrukce.

Reklama

Podívat se do slavných Hückelových vil přišly v rámci Den architektury stovky lidí. Vstoupit mohli do všech čtyři objektů. V jednom je mateřská škola, ve druhém dětský domov, největší zájem ovšem poutaly další dvě vily, které jsou prázdné a zchátralé.

“My jsme čekali velký zájem, ale ne až tak velký. Na Den architektury jsme se napojili proto, že máme pocit, že o architektuře by se v Novém Jičíně mělo mluvit více. mělo by to městu pomoci k zajímavým architektonickým počinům a vůbec k přemýšlení o architektuře,” sdělili   Petr Brandejs, organizátor akce.  

Město již několik měsíců připravuje rekonstrukci zdevastovaných vil. Známý je vítězný návrh na oživení první z nich. Jeho autor byl právě v Augustinově vile jedním z průvodců.

“My ten objekt máme docela zažitý, protože jsem s ním strávili čtyři pět měsíců práce, v zásadě můžeme z kterékoliv strany začít prohlídku a vykládat, co jsme našli,” pousmál se Milan Obenaus, architekt, autor vítězného návrhu na využití vil.

“Pokud by šlo o to, co si přejí Novojičínští, ti by si určitě přáli, aby byly obnoveny malby našeho rodáka Eduarda Veitha,” uvedl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Augustinova vila, na jejíž rekonstrukci je vypsána soutěž na projektovou dokumentaci, bude sloužit zejména kulturním účelům. Bude zde galerie, centrum partnerských měst a významných rodáků a například také univerzita III. věku.

“My jsme se snažili ctít dochovanou neorenesanci. A to, co už je nenávratně zničeno a nebo nevíme, jak to vypadalo, tak jsem se rozhodli, že to nebudeme vracet úplně tak, jak to detailně vypadalo, ale přistoupíme k takovému “zestějnění”, třeba barevnými nátěry a podobně,” upřesnil Milan Obenaus.

“Nejsložitější pro nás bylo implantování nové funkce do toho domu. To znamená, najití jakéhosi nového klíče k tomu domu. Předtím fungoval jako obytný dům pro rodinu, nyní to bude budova s přístupem veřejnosti, takže pro nás bylo zásadní, odkud se do domu bude vstupovat a jak budou vzájemně společně fungovat jednotlivá patra,” doplnil Ondřej Spusta, architekt, spoluautor vítězného návrhu na využití vil.   

Vítězná vize využití Hückelových vil neopomíjí ani dopravní řešení, obnovu francouzských zahrad a prostranství mezi vilami.  

“To propojení přes terasové schody dále do parku a umožnění vzniku amfiteátru, to se nám zdálo jako vhodné doplnění,” uzavřel Ondřej Spusta.

Představit si Hückelovy vily opět v plné kráse je zatím předmětem fantazie. Město pro jejich obnovu hledá finanční zdroje. Předpokládaná investice je kolem 200 milionů korun.
Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 40 000 Kč do 50 000 Kč

Detail

Brose CZ spol. s r.o.
Nový Jičín
od 16 600 Kč

Detail

AMAZE AGENCY s.r.o.
Nový Jičín
od 14 900 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu