Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hückelovy vily otevřel lidem Den architektury

V rámci Dne architektury se veřejnosti otevřely všechny čtyři Hückelovy vily. Zpřístupněny byly i dvě nejvzácnější z nich, které jsou ale ve zchátralém stavu a čeká je rekonstrukce.

Podívat se do slavných Hückelových vil přišly v rámci Den architektury stovky lidí. Vstoupit mohli do všech čtyři objektů. V jednom je mateřská škola, ve druhém dětský domov, největší zájem ovšem poutaly další dvě vily, které jsou prázdné a zchátralé.

“My jsme čekali velký zájem, ale ne až tak velký. Na Den architektury jsme se napojili proto, že máme pocit, že o architektuře by se v Novém Jičíně mělo mluvit více. mělo by to městu pomoci k zajímavým architektonickým počinům a vůbec k přemýšlení o architektuře,” sdělili   Petr Brandejs, organizátor akce.  

Město již několik měsíců připravuje rekonstrukci zdevastovaných vil. Známý je vítězný návrh na oživení první z nich. Jeho autor byl právě v Augustinově vile jedním z průvodců.

“My ten objekt máme docela zažitý, protože jsem s ním strávili čtyři pět měsíců práce, v zásadě můžeme z kterékoliv strany začít prohlídku a vykládat, co jsme našli,” pousmál se Milan Obenaus, architekt, autor vítězného návrhu na využití vil.

“Pokud by šlo o to, co si přejí Novojičínští, ti by si určitě přáli, aby byly obnoveny malby našeho rodáka Eduarda Veitha,” uvedl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Augustinova vila, na jejíž rekonstrukci je vypsána soutěž na projektovou dokumentaci, bude sloužit zejména kulturním účelům. Bude zde galerie, centrum partnerských měst a významných rodáků a například také univerzita III. věku.

“My jsme se snažili ctít dochovanou neorenesanci. A to, co už je nenávratně zničeno a nebo nevíme, jak to vypadalo, tak jsem se rozhodli, že to nebudeme vracet úplně tak, jak to detailně vypadalo, ale přistoupíme k takovému “zestějnění”, třeba barevnými nátěry a podobně,” upřesnil Milan Obenaus.

“Nejsložitější pro nás bylo implantování nové funkce do toho domu. To znamená, najití jakéhosi nového klíče k tomu domu. Předtím fungoval jako obytný dům pro rodinu, nyní to bude budova s přístupem veřejnosti, takže pro nás bylo zásadní, odkud se do domu bude vstupovat a jak budou vzájemně společně fungovat jednotlivá patra,” doplnil Ondřej Spusta, architekt, spoluautor vítězného návrhu na využití vil.   

Vítězná vize využití Hückelových vil neopomíjí ani dopravní řešení, obnovu francouzských zahrad a prostranství mezi vilami.  

“To propojení přes terasové schody dále do parku a umožnění vzniku amfiteátru, to se nám zdálo jako vhodné doplnění,” uzavřel Ondřej Spusta.

Představit si Hückelovy vily opět v plné kráse je zatím předmětem fantazie. Město pro jejich obnovu hledá finanční zdroje. Předpokládaná investice je kolem 200 milionů korun.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy