Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Volby těsně vyhrála ČSSD nad ANO

Komunální volby v Novém Jičíně vyhrála sociální demokracie. Vítězství obhájila jen těsně, s minimálním náskokem nad hnutím ANO. Výrazně si polepšili zelení, kteří zdvojnásobili získané procento hlasů.

Sto procent hlasů bylo v Novém Jičíně sečteno až v sobotu po půl deváté večer. Těsný boj spolu sváděli ČSSD, hnutí ANO a Strana zelených, která šla do voleb s podporou TOP 09, SNK-ED a STAN. Vítězství nakonec obhájila sociální demokracie. Získala něco málo přes 20 procent hlasů, což je ale o zhruba 10 procent méně, než před čtyřmi lety. V závěsu za ní skončilo hnutí ANO. Důvěru mu dalo necelých 20 procent voličů. Obě tyto strany získaly v 29 členném zastupitelstvu shodně šest křesel.  

“Výsledek nás i při té ztrátě těší. Mrzí nás ztráta mandátů, protože tam nebyly žádné přepočty, takže bychom asi jinak měli při tomto zisku osm zastupitelů a to by se lépe vyjednávalo. Teď je ta pozice velmi složitá. Ale těší nás, že občané zhodnotili, že jsme tady za těch osm let něco udělali a chtějí, abychom pokračovali,” uvedl Jaroslav Dvořák, starosta a lídr ČSSD.  

“My jsme samozřejmě spokojeni s tímto výsledkem, i když jsme chtěli dosáhnout tu naši metu dvaceti procent. Chtěl bych poděkovat voličům, že svůj hlas a důvěru nám dali. Trošku nám situaci komplikuje ta roztříštěnost a že do hry vstupují noví hráči. V tuto chvíli vyjednáváme a nemám prozatím s nikým nic domluveno,” sdělil Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011.    

Výrazně si v Novém Jičíně polepšila Strana zelených, která před čtyři lety překročila 9 procent. Teď přesvědčila dvojnásobný počet voličů a má 5 mandátů.

“My jsme samozřejmě spokojeni s výsledkem, chtěl bych poděkovat voličům, že nám dali důvěru, přestože Strana zelených celkově nemá celorepublikově velké preference. Je to pro nás velká pocta, že důvěřují nám, jako osobám. Soukromě jsem si tipoval, že by to mohlo být 15 procent, takže 18 je rozhodně nad plán. Podstatné je, abychom mohli realizovat náš program, takže teď bude ještě záležet na dalších jednáních, zda k tomu dojde nebo ne,” reagoval Ondřej Syrovátka, lídr SZ s podporou TOP 09, SNK-ED a STAN.  

Z devíti politických subjektů, které v Novém Jičíně kandidovaly, bude mít v zastupitelstvu své členy osm z nich. ODS a KDU-ČSL nabyli po 3 zástupcích. Piráti s podporou Svobodných, Svoboda a přímá demokracie a komunisté obsadí po dvou pozicích. Do komunální politiky zde nevstoupí pouze JAUNER Československo 2018.  

Co se týče účasti na volbách, zájem o komunální politiku projevilo téměř 39 procent voličů. To je zhruba o 5 procent více než před čtyřmi lety.

První povolební vyjednávání začaly některé strany už v sobotu večer. To, jaké bude obsazení radnice, bude definitivně známo po prvním ustavujícím zastupitelstvu. To se musí sejít do měsíce po konání voleb, tedy nejpozději počátkem listopadu.

Nahlásit chybu


K tématu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail