Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dvě stě let staré žilinské varhany zkoumal odborník

Téměř dvě stě let staré varhany rozeznívají kostel v místní části Nového Jičína - Žilině. Hudební nástroj ale nahlodává červotoč, má mechanické a konstrukční vady. Jaké jsou možnosti renovace zjišťoval odborník na varhany Jiří Krátký.

To je zvuk původních píšťal z varhan, které stojí v kostel sv. Mikuláše v místní části Nového Jičína - Žilině. Ten je nejstarším chrámem v celém okrese a postupně prochází restaurátorským procesem.

“Varhany jsou jednou z posledních součástí našeho kostela, které by si tu opravu zasloužily. Navíc za dva roky bude těmto varhanám dvě stě let,” uvedl Jaroslav Perutka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina.

Prohlédnout si monumentální hudební nástroj přijel organolog Jiří Krátký, tedy odborník, který se stará o varhany ve všech  kostelech ostravsko-opavské diecéze.

Varhany pochází z roku 1820 ze slavné dílny Fabiana Sebastian Staudinger z Andělských Hor.  V ostravsko-opavské diecézi jsou jediné, které se z jeho tvorby dochovaly.

“To, co by mělo následovat, je podrobný průzkum, archivní průzkum a další práce, které by měly vyústit v nějaký projekt,co by se s těmi varhanami mělo dělat. Je tam aktivní červotoč a varhany mají i nějaké mechanické a konstrukční závady,” sdělil Jiří Krátký, organolog, Diecéze ostravsko-opavská.  

Podle velmi hrubého odhadu by kompletní renovace mohla překročit i milion korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy