Dvě stě let staré žilinské varhany zkoumal odborník

Téměř dvě stě let staré varhany rozeznívají kostel v místní části Nového Jičína - Žilině. Hudební nástroj ale nahlodává červotoč, má mechanické a konstrukční vady. Jaké jsou možnosti renovace zjišťoval odborník na varhany Jiří Krátký.

To je zvuk původních píšťal z varhan, které stojí v kostel sv. Mikuláše v místní části Nového Jičína - Žilině. Ten je nejstarším chrámem v celém okrese a postupně prochází restaurátorským procesem.

“Varhany jsou jednou z posledních součástí našeho kostela, které by si tu opravu zasloužily. Navíc za dva roky bude těmto varhanám dvě stě let,” uvedl Jaroslav Perutka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina.

Prohlédnout si monumentální hudební nástroj přijel organolog Jiří Krátký, tedy odborník, který se stará o varhany ve všech  kostelech ostravsko-opavské diecéze.

Varhany pochází z roku 1820 ze slavné dílny Fabiana Sebastian Staudinger z Andělských Hor.  V ostravsko-opavské diecézi jsou jediné, které se z jeho tvorby dochovaly.

“To, co by mělo následovat, je podrobný průzkum, archivní průzkum a další práce, které by měly vyústit v nějaký projekt,co by se s těmi varhanami mělo dělat. Je tam aktivní červotoč a varhany mají i nějaké mechanické a konstrukční závady,” sdělil Jiří Krátký, organolog, Diecéze ostravsko-opavská.  

Podle velmi hrubého odhadu by kompletní renovace mohla překročit i milion korun.
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků