Nový Strom svobody roste u Komenského školy

Základní škola Komenského 68 se zapojila do celorepublikové kampaně Stromy svobody. Jako nový památný strom ke 100. výročí vzniku Československa vysadila symbolicky mladou lípu.

Oslavy vzniku samostatného Československa míří v těchto dnech ke svému vrcholu. Tuto událost si připomínají také žáci ve školách. Například na Komenského 68 vysadili mladou památnou lípy - nový Strom svobody.

“Pojali jsme to jako událost, která si myslím, že by měla být a chceme pokračovat v té myšlence vysazování symbolických stromů v roce 2018. Udělali jsem to jako něco slavnostního,” uvedla Iveta Žemličková, učitelka ZŠ Komenského 68.

Stromy svobody symbolizují vznik samostatného Československa. V letech 1918 a 1919 jich lidé vysadili tisíce a sázeli je i v pozdějších letech jako připomenutí svobody a demokracie. Nadace Partnerství přišla před časem s projektem jednak vyhledat a zmapovat tyto stromy a také vysadit nové. Žákovský parlament na Komenského 68 navrhl, připojit se k této myšlence a významné jubileum zde výrazně zapojili do života školy i dalšími aktivitami.

“Lípa. jelikož je to náš národní strom, tak pro nás je to určitě ctí a radostí,” reagovala Lucie Kadlčíková, žákyně ZŠ Komenského 68. “Připomínali jsme si toto výročí také na městských slavnostech, v hodinách a projektových dnech,” přidala se spolužačka Nikola Stavjařová

Ke slavnostní události se připojila také sousední Komenského škola 66. Hřiště, na jehož pozemku teď už lípa roste, je společné pro obě školy.

“Ke kořenům lípy byly vloženy schránky pro příští generace, kde jsou uvedeny aktuální informace, jak žije naše společnost. Jsou tam vložena aktuální čísla Novojičínského zpravodaje, almanach školy a také poselství od dětí,” sdělila Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68.

”Byly tam krásné věci, které i pobavily. Třeba děti psaly, že dnes mají na oběd řízek, ale co budete jíst vy v budoucnu? Budete už na Marsu, jaké dopravní prostředky budete používat? Nebo děti psaly, že mají krásnou školu a s kým zrovna sedí v lavici a kladly otázku, zda děti v budoucnu budou také sedět v takových lavicích a zda budou školy v této podobě existovat. Takže zajímavá témata k zamyšlení,” dodala Iveta Žemličková.

Lípa za Komenského školou už je na webových stránkách “Stromy svobody” Nadace partnerství zaregistrována. Jak tu můžeme vidět, na území města roste Strom svobody také v Žilině, u městského centra a v Kojetíně. Další památný strom vysadí Zdravé město Nový Jičín také v Loučce.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 23.09. 11:16
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

MB DOMUS SE
Nový Jičín
od 16 000 Kč do 18 500 Kč

Detail

HELIS - KVĚTINY s.r.o.
Nový Jičín
od 35 000 Kč

Detail

HOSCH CNC s.r.o.
Nový Jičín
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků