Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Strom svobody roste u Komenského školy

Základní škola Komenského 68 se zapojila do celorepublikové kampaně Stromy svobody. Jako nový památný strom ke 100. výročí vzniku Československa vysadila symbolicky mladou lípu.

Oslavy vzniku samostatného Československa míří v těchto dnech ke svému vrcholu. Tuto událost si připomínají také žáci ve školách. Například na Komenského 68 vysadili mladou památnou lípy - nový Strom svobody.

“Pojali jsme to jako událost, která si myslím, že by měla být a chceme pokračovat v té myšlence vysazování symbolických stromů v roce 2018. Udělali jsem to jako něco slavnostního,” uvedla Iveta Žemličková, učitelka ZŠ Komenského 68.

Stromy svobody symbolizují vznik samostatného Československa. V letech 1918 a 1919 jich lidé vysadili tisíce a sázeli je i v pozdějších letech jako připomenutí svobody a demokracie. Nadace Partnerství přišla před časem s projektem jednak vyhledat a zmapovat tyto stromy a také vysadit nové. Žákovský parlament na Komenského 68 navrhl, připojit se k této myšlence a významné jubileum zde výrazně zapojili do života školy i dalšími aktivitami.

“Lípa. jelikož je to náš národní strom, tak pro nás je to určitě ctí a radostí,” reagovala Lucie Kadlčíková, žákyně ZŠ Komenského 68. “Připomínali jsme si toto výročí také na městských slavnostech, v hodinách a projektových dnech,” přidala se spolužačka Nikola Stavjařová

Ke slavnostní události se připojila také sousední Komenského škola 66. Hřiště, na jehož pozemku teď už lípa roste, je společné pro obě školy.

“Ke kořenům lípy byly vloženy schránky pro příští generace, kde jsou uvedeny aktuální informace, jak žije naše společnost. Jsou tam vložena aktuální čísla Novojičínského zpravodaje, almanach školy a také poselství od dětí,” sdělila Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68.

”Byly tam krásné věci, které i pobavily. Třeba děti psaly, že dnes mají na oběd řízek, ale co budete jíst vy v budoucnu? Budete už na Marsu, jaké dopravní prostředky budete používat? Nebo děti psaly, že mají krásnou školu a s kým zrovna sedí v lavici a kladly otázku, zda děti v budoucnu budou také sedět v takových lavicích a zda budou školy v této podobě existovat. Takže zajímavá témata k zamyšlení,” dodala Iveta Žemličková.

Lípa za Komenského školou už je na webových stránkách “Stromy svobody” Nadace partnerství zaregistrována. Jak tu můžeme vidět, na území města roste Strom svobody také v Žilině, u městského centra a v Kojetíně. Další památný strom vysadí Zdravé město Nový Jičín také v Loučce.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyMAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 23 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice a okolí
Nový Jičín
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 26 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail