Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Divadelníci z Nového Jičína hrají autorskou hru

Novojičínské Divadlo bez portfeje vstupuje do nové sezony s vlastní autorskou hrou. Komedii Klid a prachy napsal jeden z herců tohoto ochotnického souboru, který je původní profesí jaderný fyzik.

Divadlo bez portfeje funguje v Novém Jičíně více než deset let. Doposud interpretovalo hry známých zahraničních autorů. Poprvé se teď ale rozhodlo vydat vlastní cestou a nastudovalo komedii Klid a prachy, jejímž autorem je jeden z ochotníků.

“Je to ze současnosti, je to z našeho prostředí, je to z prostředí střední generace, takže si myslím, že spousta lidí se tam pozná, zjistí i sami něco o sobě,” uvedl Zdeněk Šmejda, autor hry, herec Divadla bez portfeje.

Hra vznikala několik měsíců. Konečnou verzi ladili ve spolupráci s režisérem Viktorem Dudákem a s dalšími herci přímo na palce.

“Zkušenost to byla samozřejmě prvotní, a s kolegou jsme na tom strávili hodně času s tím, že vlastně jdeme na trh úplně obnaženi s holou kůží,” reagoval Viktor Dudák, režisér a herec Divadla bez portfeje.

Současná komedie má i morální podtext. Odráží se například v postavě Ireny, ženy zkoušené životem.

“Já teda nechci prozrazovat hodně, ale ta moje role, ta Irenka má být taková jako ranařka, ona výborně hraje mariáš,” sdělila Alena Kupková, herečka Divadla bez portfeje. 

Zajímavost je, že autor této hry je původní profesí jaderný fyzik a dříve pracoval v elektrárně Dukovany.

“Už odmalička jsem toužil po tom vytvářet něco uměleckého, vytvářet něco čím bych mohl naplnit i tu druhou část své duše,” pousmál se Zdeněk Šmejda.

Premiéra hry je plánována na leden 2019.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy