Novojičínští slavili sto let republiky

Novojičínští uzavřeli oslavy 100. výročí založení Československa vzpomínkovou akcí před bustou Masaryka. Ve městě bylo vysazeno i několik Stromů svobody, nově rostou u škol a také v Loučce.

Sté výročí vzniku samostatného státu Čechů a Slováků připomnělo v Novém Jičíně průběžně několik akcí. V červnu to byl celodenní program s příjezdem prezidenta osvoboditele Tomáše Garrigua Masaryka. Jubileum republiky bylo stěžejním tématem městské slavnosti, zdůraznila ho výstava na Staré poště a koncert Janáčkovy filharmonie v Beskydském divadle. V posledních říjnových dnech pak následovala krátká vzpomínková akce před bustou Masaryka.

“Významnější datum není. Nebylo vůbec jednoduché republiku prosadit u západních velmocí. Povedlo se to a můžeme být šťastni, že jsme se dočkali toho stého výročí. Věřím, že až za sto let budou naši potomci bilancovat toto 21. století a část 22., tak že to bude mnohem šťastnějším, než ty události ve 20. století, které bylo vůbec jedno z nejsložitějších v dějinách nejen naší republiky, ale celosvětových,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

“Jako klub vojenské historie,. která má k tomuto období vztah a který má uniformy československých legionářů na Rusi, tak jsme se rozhodli, že položíme květinu, abychom tímto uctili památku našich legionářů. I když ti legionáři bojovali ve Francii, v Itálii, ale v tom bývalém carském Rusku tam jich bylo nejvíce a nejvíce se o vznik naší republiky zasloužili,” vysvětlil Pavel Slíva, KVH FENIX Nový Jičín.

Oblíbená písnička Tomáše Garrigue Masaryka zněla v uplynulých dnech na mnoha místech, a také na paloučku v Loučce, kde ji zazpívaly děti ze Základní školy Dlouhá - na počest vysazené lípy - městského Stromu svobody.  

Symbolickému okamžiku asistovali také skauti. Byli to právě členové tohoto spolku, kteří před 100 lety v nově vznikající republice pomáhali roznášet důležité poštovní zásilky a tajné depeše.

V Novém Jičíně bylo v těchto dnech vysazeno hned několik Stromů svobody, například také u základní školy Komenského 68 nebo u gymnázia.  
Festivalový koncert SHF: Maďarský hudební temperament

Zítra 19:00 - 15.09. 16:07
Nový Jičín, Kostel sv. Bartoloměje, Kopřivnice

UNISTAD spol. s r. o.
Nový Jičín
od 16 280 Kč

Detail

Zdeněk Šopík, s.r.o.
Nový Jičín
od 23 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Pars Komponenty s.r.o.
Nový Jičín
od 26 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků