Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínští slavili sto let republiky

Novojičínští uzavřeli oslavy 100. výročí založení Československa vzpomínkovou akcí před bustou Masaryka. Ve městě bylo vysazeno i několik Stromů svobody, nově rostou u škol a také v Loučce.

Sté výročí vzniku samostatného státu Čechů a Slováků připomnělo v Novém Jičíně průběžně několik akcí. V červnu to byl celodenní program s příjezdem prezidenta osvoboditele Tomáše Garrigua Masaryka. Jubileum republiky bylo stěžejním tématem městské slavnosti, zdůraznila ho výstava na Staré poště a koncert Janáčkovy filharmonie v Beskydském divadle. V posledních říjnových dnech pak následovala krátká vzpomínková akce před bustou Masaryka.

“Významnější datum není. Nebylo vůbec jednoduché republiku prosadit u západních velmocí. Povedlo se to a můžeme být šťastni, že jsme se dočkali toho stého výročí. Věřím, že až za sto let budou naši potomci bilancovat toto 21. století a část 22., tak že to bude mnohem šťastnějším, než ty události ve 20. století, které bylo vůbec jedno z nejsložitějších v dějinách nejen naší republiky, ale celosvětových,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

“Jako klub vojenské historie,. která má k tomuto období vztah a který má uniformy československých legionářů na Rusi, tak jsme se rozhodli, že položíme květinu, abychom tímto uctili památku našich legionářů. I když ti legionáři bojovali ve Francii, v Itálii, ale v tom bývalém carském Rusku tam jich bylo nejvíce a nejvíce se o vznik naší republiky zasloužili,” vysvětlil Pavel Slíva, KVH FENIX Nový Jičín.

Oblíbená písnička Tomáše Garrigue Masaryka zněla v uplynulých dnech na mnoha místech, a také na paloučku v Loučce, kde ji zazpívaly děti ze Základní školy Dlouhá - na počest vysazené lípy - městského Stromu svobody.  

Symbolickému okamžiku asistovali také skauti. Byli to právě členové tohoto spolku, kteří před 100 lety v nově vznikající republice pomáhali roznášet důležité poštovní zásilky a tajné depeše.

V Novém Jičíně bylo v těchto dnech vysazeno hned několik Stromů svobody, například také u základní školy Komenského 68 nebo u gymnázia.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy