V jedné třídě Základní školy Komenského 66 spolu usedly děti ze sedmi zemí. Kromě domácích zástupců přijely z Litvy, Rumunska, Španělska, Turecka, Itálie a Velké Británie. Společně pracují v evropském projektu s názvem “Napsáno v kameni”.
“My jsme si ten projekt rozdělili na šesti oblastí. Naší oblastí je úvod do projektu, duchařské příběhy, a heraldika. To se bude konat tady v Česku,” uvedla Alexandra Habdasová, učitelka a koordinátorka projektu, ZŠ Komenského 66 NJ.
V rámci workshopů se školáci seznámili s regionální historií svých oblastí, například i s typickými strašidly a vyslechli také informace o významu a tvorbě erbů.
“Studenti se na přednášce dozví, co to vůbec heraldika je, jaký měla vývoj. Jakým způsobem heraldika funguje, jak se popisuje erb,” sdělil Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.
Sedmidenní pobyt také zavedl účastníky projektu na hrady a zámky Novojičínska a kamarádství utužili i návštěvou Prahy.
“Baví mě, že se můžu seznámit s někým novým z ciziny,” vyjádřila se Kateřina Široká, ZŠ Komenského 66, Nový Jičín.
“Ráda jsem se do projektu zapojila, umožní mi poznat jiné národy, jejich kultury a tradice,“ přidala se Remi, Velká Británie.
“Líbí se mi tyto aktivity s kamarády z České republiky a Anglie, líbí se mi i toto město,” reagoval Mihnea, Rumunsko.
“Ten program bude dvouletý. Čeká nás další setkání v březnu 2019, jedeme do partnerské školy do Španělska a tam budeme mít program zaměřený na Život na hradech a zámcích,” doplnila Alexandra Habdasová.
Právě novojičínská škola je koordinátorem celého projektu. Vznikl v rámci mezinárodních programů Erasmus plus. Spolupráci se zahraničními partnery rozvíjí tato škola šest let, za tu dobu se zapojila do tří aktivit.