Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeu se podařilo restaurovat další barokní sochu

Muzeum Novojičínska se postupně snaží restaurovat sbírky, které má ve svých fondech. Letos se podařilo opravit barokní sochu Panny Marie s Ježíškem. Chyběla jí celá hlava s korunou.

Více než tři sta kilogramů vážící kamenná socha Panny Marie s Ježíškem putovala do Nového Jičína z restaurátorské dílny ještě bez upevněné hlavy. O tu originální přišla už v době, kdy stála před Kapucínským klášterem ve Fulneku.  

“Tato socha se stala součástí našich sbírek už v 70. letech minulého století, bohužel byla v dost špatném stavu, byla bez hlavy. Dlouhá léta jsme se snažili o získání finančních prostředků, aby tato socha byla restaurována,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

To se podařilo letos díky dotaci Moravskoslezského kraje. Chybějící hlavu Panny Marie domodeloval akademický sochař Jakub Gajda. Kromě jiného také dotvořil ruku Ježíška, kterou socha rovněž postrádala.

“Vzhledem k tomu, že nám pan Polách poskytl docela kvalitní dobovou fotografii, ještě z doby, kdy socha stála před fulneckým klášterem, tak jsme měli alespoň základní obrysy té hlavy Panny Marie i s korunou,” sdělil Jakub Gajda, akademický sochař a restaurátor.  

Pískovcová socha pochází z doby kolem roku 1750, restaurátorské práce citlivě zachovaly patinu jejího stáří a podobu barokního díla.  

“Socha může být dále vystavována v podobě torza, protože  hlava je nasazovací. Takže když bude potřeba sochu prezentovat jako skutečný originál, tak se prostě může prezentovat i bez té hlavy,” dodal sochař.

Trvalé místo teď našla Panna Maria s Ježíškem ve vstupní části správní budovy Žerotínského zámku. Stejně tak, jako před dvěma lety restaurovaná socha Svatého Mikuláše, patrona Nového Jičína.

“Příští rok budeme zkoušet zažádat zase o další dotační titul z ministerstva kultury, bude to na další věc z našeho lapidária, konkrétně se bude jednat o sousoší putti,” doplnil Radek Polách.  

To stojí před zámkem Nová Horka, který je také ve správě Muzea Novojičínska, a právě prochází rekonstrukcí.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy