Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Místo topolů vytvoří alej nové duby

Nový Jičín |

Odbor životního prostředí přistoupil k dlouhodobě plánované obnově aleje topolů. Původní stromy už dosluhují, opadávají z nich velké větve a v korunách se šíří jmelí. Stromořadí nahradí nová výsadba dubů.

V alej topolů v ulici Bohuslava Martinů padá k zemi jeden strom za druhým. Původní dřeviny ztrácí vitalitu, jsou napadené jmelím a lámou se jim větve.

“Předpokládám, že původně bylo toto stromořadí sazeno jako větrolam, to bylo v době, kdy tady ještě nestály bytové domy,” uvedla Olga Kubálková, Odbor životního prostředí MěÚ Nový Jičín.

“Ono se to láme úplně jednoduše, není to vláknitý strom, takže větev se ulomí, nezůstane viset na vlákně a spadne,” ukázal Lukáš Sehnal, firma zajišťující kácení stromů.

V lokalitě, kde rostlo těchto 28 kácených topolů, chodí na procházky lidé z okolních bytových domů a je zde discgolfové hřiště.

“Topoly jsou krátkověké dřeviny. Po kácení bude ihned následovat výsadba. Jsou tu naplánovány duby, které se řadí mezi dlouhověké dřeviny,” vysvětlila Olga Kubálková.

“Do pěti dnů by mohly být všechny stromy dole, poté bude následovat rozřezání dřevní hmoty, štěpkování a třešinka nakonec bude ta výsadba,” doplnil Jaroslav Dvořáček, firma zajišťující kácení stromů.

Mladých dubů, které vydrží i přes sto let, tu bude 30. A dalších asi 70 nových stromů v těchto týdnech přibudou i do jiných lokalit města v rámci běžné údržby zeleně.

“Tady stojíme u španělské kaple, kde bylo vysázeno sedm lip. Jsou určené jako náhradní výsadba za již skácené stromy,” upřesnila pracovnice odboru životního prostředí.

V nejbližší době ze zelených ploch zmizí další stromy, a to v souvislosti s narušením ochranného pásma vedení plynu. Půjde o ulice Gregorova, Nádražní, Dvořáková a Na Lani.  

“Loni o tomto čase nás plynárenská společnost upozornila, že v místě vedení sítí se nachází 84 stromů, které musí být pokáceny. Byť je to v souladu se zákonem, tak městu se tak razantní zásah nelíbil a vyvolalo se společností jednání. Výsledkem je dohoda, že stromy se nebudou kácet najednou, ale postupně a některé stromy využije město jako vánoční strom. Letos využijeme smrk na Dvořákově ulici, který ozdobí vánoční náměstí,”  připomněla Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.

Dále ještě odbor životního prostředí upozorňuje občany, že v okolí  dětského hřiště u ulice Karla Čapka dojde k razantnímu ořezy vrb, a to z důvodu bezpečnosti. Jejich větve se ulamují a opadávají. Další plánovaná obnova stromů pak ještě proběhne na ulicích Bulharská a Na Drážkách a větší zásah do zeleně čeká břeh potoka v horní části Straníku.  

Nahlásit chybu


Hasiči zasahovali u požáru bytu v Karviné-Ráji, zachránili dvě kočky, jedné podali kyslík

Včera 19:53 | Karviná | Lukáš Zavadil

Hasiči zasahovali v sobotu 13. června odpoledne u požáru bytu v Karviné-Ráji. Oheň zasáhl byt v prvním patře panelového domu, z něhož se část obyvatel evakuovala sama, hasiči poté vyvedli další lidi.

V Palkovicích se konala Exotika 2026 s expozicí kaktusů, sukulentů, motýlů i papoušků

Včera 12:23 | Palkovice | Libor Běčák

V areálu Pod Habešem a mateřské školy se v sobotu 13. června odehrával bohatý program akce nazvané Exotika 2026. Vedle vystavovatelů a přednášejících se představily také místní děti, hasiči a nechyběla ani ukázka canisterapie.

Vesnicí roku 2026 se v Moravskoslezském kraji staly Dolní Životice

12. června 2026 11:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vesnicí roku 2026 v Moravskoslezském kraji se staly Dolní Životice. Obec při své prezentaci vsadila na lidi a jejich spolkovou činnost.

V Razové u Slezské Harty otevřeli nově vybudovanou čistírnu odpadních vod

12. června 2026 9:08 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Město prodalo přístavbu Hotelu Praha. Nebude z ní kulturní dům, ale byty

12. června 2026 14:52 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Přístavba Hotelu Praha mění majitele. Zastupitelé souhlasili s jejím prodejem kupci, který uvnitř vybuduje byty. Městu za budovu zaplatí necelých 14 milionů korun.

Veletrh Rail Business Days ukázal budoucnost železnic. Kraj vsadí na ekologičtější bateriové vlaky

11. června 2026 15:57 | Ostrava-město | Anna Břenková

Mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days v Ostravě přilákal tisíce návštěvníků. Největší hvězdou celé akce se stal moderní vlak na baterie. Právě tyto soupravy nové generace mají už příští rok vyjet na tratě v Moravskoslezském kraji.

Obyvatelé centra Ostravy ještě stále můžou podpořit projekty participativního rozpočtu

12. června 2026 12:17 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Obyvatelé centra Ostravy ještě stále můžou podpořit projekty participativního rozpočtu

Lidé se mohli seznámit s možnostmi pomoci na Dni sociálních služeb

12. června 2026 10:33 | Havířov | Bára Kelnerová

Den sociálních služeb v Havířově ukázal, jak široká je nabídka pomoci. Návštěvníci měli možnost seznámit se s činností organizací, které pomáhají seniorům, lidem se zdravotním postižením, osobám se závislostmi i dalším potřebným.

Policejní “Majáček” varoval před nástrahami žáky odborné školy

12. června 2026 11:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci odborného učiliště a praktické školy.

Radvanický rybník a jeho okolí je revitalizováno. Území bude snadněji přístupné pro rekreaci

11. června 2026 15:00 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravské Radvanice a Bartovice se mění každým dnem a všechny přírodní projekty jsou v souladu s modrozelenou infrastrukturou. Dalšími atraktivními místy se tak stává parčík u Těšínské, okolí rybníka Volný a zakládány jsou i květinové louky.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Pivobraní bude opět i kulturním zážitkem. Zahrají Visací zámek, Pražský výběr a Rammstein tribute show

Včera 10:59 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Festival zlatavého moku vypukne v Novém Jičíně v sobotu 20. června a bude to letos jeho 12. ročník. Představí se na něm 30 regionálních pivovarů, mnohé z nich jsou zapojeny do Beskydské pivní stezky. Čepovat se tu bude okolo stovky různých piv a pivních speciálů.

BEZ KOMENTÁŘE: Studénecký tým vybojoval 4. místo v krajské soutěži

Včera 10:26 | Studénka | Jan Plášil

Zabrzdit přesně na vyznačeném místě - první laťku shodit, druhá se nesmí hnout. Zručnost jízdy na kole s centimetrovou přesností je jednou z disciplín celorepublikové Dopravní soutěže mladých cyklistů, která je pořádána BESIPEM. Vítězem jejího okresního kola se letos na Novojičínsku stal tým Základní školy Butovická.

Květiny provedou Novou Horkou i průřezem dějin

11. června 2026 14:32 | Studénka | Petra Dorazilová

Na Zámek Nová Horka u Studénky se vrátil jeden z nejvýznamnějších českých floristů Slávek Rabušic. Komnaty ozdobil unikátními vazbami živých květů. Opět po roce tu nastala Květománie.

Přístavba Hotelu Praha mění majitele, budou v ní byty

11. června 2026 12:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Přístavba novojičínského Hotelu Praha mění majitele. Zastupitelé souhlasili s jejím prodejem kupci, který uvnitř vybuduje byty. Městu za budovu zaplatí necelých 14 milionů korun.

Výstava absolventů odhaluje i jejich osobnosti

11. června 2026 12:12 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Výstavní prostory na baště obsadila více než dvacítka mladých autorů. Jedná se o absolventy výtvarného oboru základní umělecké školy, kteří tu prezentují své závěrečné práce.

Krajem projel dobročinný peloton cyklistů, fondu Na kole dětem přispěl i Bílovec

11. června 2026 11:30 | Bílovec | Michal Slonina

Moravskoslezským krajem projel peloton cyklistů v rámci Cyklotour nadačního fondu Na kole dětem. Vybíral na onkologicky nemocné děti a v kraji zastavil na osmi místech. Bílovec daroval fondu symbolický šek na 20 000 korun.

Místo topolů vytvoří alej nové duby
Vydáno 16. listopadu 2018 8:42, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Odbor životního prostředí přistoupil k dlouhodobě plánované obnově aleje topolů. Původní stromy už dosluhují, opadávají z nich velké větve a v korunách se šíří jmelí. Stromořadí nahradí nová výsadba dubů.

V alej topolů v ulici Bohuslava Martinů padá k zemi jeden strom za druhým. Původní dřeviny ztrácí vitalitu, jsou napadené jmelím a lámou se jim větve.

“Předpokládám, že původně bylo toto stromořadí sazeno jako větrolam, to bylo v době, kdy tady ještě nestály bytové domy,” uvedla Olga Kubálková, Odbor životního prostředí MěÚ Nový Jičín.

“Ono se to láme úplně jednoduše, není to vláknitý strom, takže větev se ulomí, nezůstane viset na vlákně a spadne,” ukázal Lukáš Sehnal, firma zajišťující kácení stromů.

V lokalitě, kde rostlo těchto 28 kácených topolů, chodí na procházky lidé z okolních bytových domů a je zde discgolfové hřiště.

“Topoly jsou krátkověké dřeviny. Po kácení bude ihned následovat výsadba. Jsou tu naplánovány duby, které se řadí mezi dlouhověké dřeviny,” vysvětlila Olga Kubálková.

“Do pěti dnů by mohly být všechny stromy dole, poté bude následovat rozřezání dřevní hmoty, štěpkování a třešinka nakonec bude ta výsadba,” doplnil Jaroslav Dvořáček, firma zajišťující kácení stromů.

Mladých dubů, které vydrží i přes sto let, tu bude 30. A dalších asi 70 nových stromů v těchto týdnech přibudou i do jiných lokalit města v rámci běžné údržby zeleně.

“Tady stojíme u španělské kaple, kde bylo vysázeno sedm lip. Jsou určené jako náhradní výsadba za již skácené stromy,” upřesnila pracovnice odboru životního prostředí.

V nejbližší době ze zelených ploch zmizí další stromy, a to v souvislosti s narušením ochranného pásma vedení plynu. Půjde o ulice Gregorova, Nádražní, Dvořáková a Na Lani.  

“Loni o tomto čase nás plynárenská společnost upozornila, že v místě vedení sítí se nachází 84 stromů, které musí být pokáceny. Byť je to v souladu se zákonem, tak městu se tak razantní zásah nelíbil a vyvolalo se společností jednání. Výsledkem je dohoda, že stromy se nebudou kácet najednou, ale postupně a některé stromy využije město jako vánoční strom. Letos využijeme smrk na Dvořákově ulici, který ozdobí vánoční náměstí,”  připomněla Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.

Dále ještě odbor životního prostředí upozorňuje občany, že v okolí  dětského hřiště u ulice Karla Čapka dojde k razantnímu ořezy vrb, a to z důvodu bezpečnosti. Jejich větve se ulamují a opadávají. Další plánovaná obnova stromů pak ještě proběhne na ulicích Bulharská a Na Drážkách a větší zásah do zeleně čeká břeh potoka v horní části Straníku.  

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000014624/misto-topolu-vytvori-alej-nove-duby