Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Místo topolů vytvoří alej nové duby

Odbor životního prostředí přistoupil k dlouhodobě plánované obnově aleje topolů. Původní stromy už dosluhují, opadávají z nich velké větve a v korunách se šíří jmelí. Stromořadí nahradí nová výsadba dubů.

V alej topolů v ulici Bohuslava Martinů padá k zemi jeden strom za druhým. Původní dřeviny ztrácí vitalitu, jsou napadené jmelím a lámou se jim větve.

“Předpokládám, že původně bylo toto stromořadí sazeno jako větrolam, to bylo v době, kdy tady ještě nestály bytové domy,” uvedla Olga Kubálková, Odbor životního prostředí MěÚ Nový Jičín.

“Ono se to láme úplně jednoduše, není to vláknitý strom, takže větev se ulomí, nezůstane viset na vlákně a spadne,” ukázal Lukáš Sehnal, firma zajišťující kácení stromů.

V lokalitě, kde rostlo těchto 28 kácených topolů, chodí na procházky lidé z okolních bytových domů a je zde discgolfové hřiště.

“Topoly jsou krátkověké dřeviny. Po kácení bude ihned následovat výsadba. Jsou tu naplánovány duby, které se řadí mezi dlouhověké dřeviny,” vysvětlila Olga Kubálková.

“Do pěti dnů by mohly být všechny stromy dole, poté bude následovat rozřezání dřevní hmoty, štěpkování a třešinka nakonec bude ta výsadba,” doplnil Jaroslav Dvořáček, firma zajišťující kácení stromů.

Mladých dubů, které vydrží i přes sto let, tu bude 30. A dalších asi 70 nových stromů v těchto týdnech přibudou i do jiných lokalit města v rámci běžné údržby zeleně.

“Tady stojíme u španělské kaple, kde bylo vysázeno sedm lip. Jsou určené jako náhradní výsadba za již skácené stromy,” upřesnila pracovnice odboru životního prostředí.

V nejbližší době ze zelených ploch zmizí další stromy, a to v souvislosti s narušením ochranného pásma vedení plynu. Půjde o ulice Gregorova, Nádražní, Dvořáková a Na Lani.  

“Loni o tomto čase nás plynárenská společnost upozornila, že v místě vedení sítí se nachází 84 stromů, které musí být pokáceny. Byť je to v souladu se zákonem, tak městu se tak razantní zásah nelíbil a vyvolalo se společností jednání. Výsledkem je dohoda, že stromy se nebudou kácet najednou, ale postupně a některé stromy využije město jako vánoční strom. Letos využijeme smrk na Dvořákově ulici, který ozdobí vánoční náměstí,”  připomněla Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.

Dále ještě odbor životního prostředí upozorňuje občany, že v okolí  dětského hřiště u ulice Karla Čapka dojde k razantnímu ořezy vrb, a to z důvodu bezpečnosti. Jejich větve se ulamují a opadávají. Další plánovaná obnova stromů pak ještě proběhne na ulicích Bulharská a Na Drážkách a větší zásah do zeleně čeká břeh potoka v horní části Straníku.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy