Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín připomněl 17. listopad hned dvakrát

Také Nový Jičín si připomněl události 17. listopadu. Vzpomínkové akty ke Dni boje za svobodu a demokracii se konaly dva - jeden pořádala radnice, druhý vzešel z občanské iniciativy.

17. listopad, ve světě známý jako Mezinárodní den studentstva, nese v České republice název Den boje za svobodu a demokracii. Před pamětní deskou Obětem komunismu, která je na budově městského úřadu na Divadelní ulici, připomněli související události zástupci radnice.

“My si dnes připomínáme dvě významná výročí, přitom na to první se trochu zapomíná, a to je rok 1939. Poté, co byl nacisty zastřelen student Jan Opletal, bylo při následné manifestaci zatčeno dalších devět studentů, kteří byli následně popraveni. Dalších 1 200 bylo posláno do koncentračních táborů a následně byly zavřeny vysoké školy. A při padesátém výročí této události v roce 1989 zase po pokojné manifestaci byli demonstranti zatlačeni a vyhnání obušky,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

To byl de facto start Sametové revoluce. Upozornit na její hlavní myšlenky a odkaz pak přišli lidé přímo v podvečer 17. listopadu na Masarykovo náměstí. Setkání vzniklo na základě občanské iniciativy zdejších obyvatel, zejména manželů Janíkových.

“Je důležité nebát se kritizovat nejenom nás malé politiky, ale hlavně i ty velké, a to nejen na facebooku, ale právě i účastní na takovýchto demonstracích, případně nějakým svým hlasem do diskuze, která ve veřejnosti probíhá o tom, jestli ještě máme demokratické hodnota a podobně,” reagoval Ondřej Syrovátka.

K  podobnému happeningu už se zdejší lidé sešli například loni v prosinci u příležitosti výročí úmrtí Václava Havla nebo letos v srpnu, kdy uplynulo 50 let od okupace Varšavskými vojsky.  

Nahlásit chybu


K tématu