Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Farníci chtějí dohledat bludovické varhany

Kaple sv. Michala v místní části Nového Jičína Bludovicích má pozoruhodný osud. Byla součástí školy, hrozilo, že v ní bude řeznictví, a nakonec zmizely její varhany. Církevnímu objektu, který je v majetku města, se teď blýská na lepší časy.

Duší každého chrámu, i toho nejmenšího, jsou varhany. Ty z kaple sv. Michala v Bludovicích, místní části Nového Jičína, zmizely. Na místě zůstal prázdná skříň s píšťalami, nástroj uvnitř chybí.

“Co jsme vykoumali od pamětníků a z kronik, tak kolem roku 1987, 1988 tady byly. Potom se odvezly na opravu a po roce 1989 se prostě už nevrátily,” uvedla Gabriela Žitníková, správce kaple.

Informace, kde se měly varhany opravovat, se nikde nedochovala, nicméně někteří farníci se chtějí pokusit je vypátrat. Vůbec osud celé kaple, která byla v 1. polovině 18. století postavena jako součást školy, je pohnutý.

“V padesátých letech se uvažovalo, že by z této kapličky mělo být řeznictví. Dokonce se uvažovalo, že by ten řeznický pult měl být přímo na obětním stole,” připomněla správkyně kaple.

Kapličku se zachovat podařilo. Dnes je v majetku města Nový Jičín. V roce 2009 ji citelně zasáhly povodně a potřebuje stavební zásah.

“V letošním roce máme projektovou dokumentaci s tím, že v příštím roce bychom chtěli kapličku opravovat. Jednalo by se o vnitřní a vnější sanační omítky a všechny práce s tím související, protože ten objekt je velmi vlhký,” doplnila Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

V rámci spolku Venkovská škola Bludička se Gabriela Žitníková snaží kapličku otevřít veřejnosti alespoň párkrát do roka. Bude to například 23. prosince v rámci akce nahlédnutí do Betlémské stáje.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy