Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kapličce v Bludovicích se blýská na lepší časy

Kaple sv. Michala v Bludovicích má pozoruhodný osud. Byla součástí školy, hrozilo, že v ní bude řeznictví, a nakonec zmizely její varhany. Církevnímu objektu, který je v majetku města, se teď ale blýská na lepší časy.

Duší každého chrámu, i toho nejmenšího, jsou varhany. Ty z kaple sv. Michala v Bludovicích zmizely. Na místě zůstala prázdná skříň s píšťalami z roku 1866 dílny novojičínského varhanáře Johana Neussera, nástroj uvnitř ale chybí.

“Co jsme vykoumali od pamětníků a z kronik, tak kolem roku 1987, 1988 tady byly. Potom se odvezly na opravu a po roce 1989 se prostě už nevrátily,” uvedla Gabriela Žitníková, správce kaple.

Informace, kde se měly varhany opravovat, se nikde nedochovala, nicméně někteří farníci se chtějí pokusit je vypátrat. Vůbec osud celé kaple, která byla v 1. polovině 18. století postavena jako součást školy, je pohnutý.

“V padesátých letech se uvažovalo, že by z této kapličky mělo být řeznictví. Dokonce se uvažovalo, že by ten řeznický pult měl být přímo na obětním stole,” připomněla správkyně kaple.

Kapličku se zachovat podařilo. Dnes je v majetku města Nový Jičín. V roce 2009 ji citelně zasáhly povodně a potřebuje stavební zákrok.

“V letošním roce máme projektovou dokumentaci s tím, že v příštím roce bychom chtěli kapličku opravovat. Jednalo by se o vnitřní a vnější sanační omítky a všechny práce s tím související, protože ten objekt je velmi vlhký,” doplnila Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

Práce by tedy mohly proběhnout během jara a léta roku 2019. Podle Gabriely Žitníkové by pak část kaple, která kdysi sloužila jako školní třída, mohla být jakýmsi mísntím minimuzeem.

“Dlouhou dobu si moc přeji, abych informace o historii Bludovic mohla shromáždit na nějakém místě, které je veřejné,” podotkla Gabriela Žitníková.

“Jestliže Bludovičtí budou mít zájem, určitě by tam ty akce mohly být, ale nejdříve musí být dobrý technický stav toho objektu,” potvrdila Oldřiška Navrátilová.

Hudební tóny se z kaple přece jen čas od času linou, a to z harmonia, které zde bylo přesunuto v rámci farnosti z Mariánských hor. Zahrál na něj Jiří Krátký, odborník, který se stará o varhany ve všech kostelech ostravsko-opavské diecéze.

“Jako společenství lidí, kteří máme rádi přírodu a práci s dětmi v rámci našeho spolku Venkovská škola Bludička, tak se snažíme tu kapličku otevírat v rámci našich akcí,” upozornila správkyně kaple.

Jednou z nich je mše jako součást Hubertovy jízdy. Další příležitost k prohlídce kaple se naskytne 23. prosince v rámci akce nahlédnutí do Betlémské stáje.

Podporu ve svých aktivitách týkajících se oživení kaple a pátrání po varhanách teď našla Gabriela ŽItníková v osobě Jaroslava Perutky, zastupitele a předsedy osadního výboru v Žilině, který se také dlouhodobě věnuje obnově právě žilinského kostela.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyMAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 26 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 23 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice a okolí
Nový Jičín
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail