Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pohyblivý betlém v novojičínské kapli staví už půl století

Pohyblivý betlém poprvé ozdobil novojičínskou Španělskou kapli v roce 1968. Jeho stavbu rodina Kaštovských nepřerušila ani v dobách tuhého socialismu. Letos jej tak uvedli do pohybu přesně po padesáté.

Betlém ve Španělské kapli v Novém Jičíně patří v rámci kraje k těm nejpozoruhodnějším. Obsahuje 140 figur, některé jsou staré až 130 let, a do pohybu je uvádí rodina Kaštovských přesně padesát let.

“Bude dalších padesát let, doufám, že se toho vnuci i pravnuci ujmou a budou pokračovat  v naší tradici. Přežila i přes ty nejhorší roky sedmdesátých let, kdy se po všem takovém šlapalo,” pousmál se Bohumír Kaštovský, stavitel betléma.

Se stavbou betléma začal v roce 1968 jeho otec. Použil dřevěné figurky, které už zdědil po svých předcích.

 “Ze začátku to byla opravu taková tajná operace, kdy páter Veleba poprosil tatínka, protože ten měl zkušenosti s betlémy, a možná i na můj popud, protože jsem v té době ve Španělské kapli ministroval, tak na ten popud se ujal toho betlému,” zavzpomínal Bohumír Kaštovský.  

Pozornost stále přitahuje i samotná stavba betléma, kdy je vidět mechanismy pohybu, zvuková zařízení a lidé si všechny figurky mohou prohlédnout i z blízka.

“Tady jsem našla Panenku Marii a Josefa, kteří budou v betlémě vedle sebe i s Ježíškem,”  rozhlížela se po řadách dřevěných sošek jedna z návštěvnic Španělské kaple.

Betlém v celé jeho kráse uvidí veřejnost poprvé na Štědrý den během dětské vánoční mše.

Nahlásit chybu


K tématu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail