Pohyblivý betlém v novojičínské kapli staví už půl století

Pohyblivý betlém poprvé ozdobil novojičínskou Španělskou kapli v roce 1968. Jeho stavbu rodina Kaštovských nepřerušila ani v dobách tuhého socialismu. Letos jej tak uvedli do pohybu přesně po padesáté.

Betlém ve Španělské kapli v Novém Jičíně patří v rámci kraje k těm nejpozoruhodnějším. Obsahuje 140 figur, některé jsou staré až 130 let, a do pohybu je uvádí rodina Kaštovských přesně padesát let.

“Bude dalších padesát let, doufám, že se toho vnuci i pravnuci ujmou a budou pokračovat  v naší tradici. Přežila i přes ty nejhorší roky sedmdesátých let, kdy se po všem takovém šlapalo,” pousmál se Bohumír Kaštovský, stavitel betléma.

Se stavbou betléma začal v roce 1968 jeho otec. Použil dřevěné figurky, které už zdědil po svých předcích.

 “Ze začátku to byla opravu taková tajná operace, kdy páter Veleba poprosil tatínka, protože ten měl zkušenosti s betlémy, a možná i na můj popud, protože jsem v té době ve Španělské kapli ministroval, tak na ten popud se ujal toho betlému,” zavzpomínal Bohumír Kaštovský.  

Pozornost stále přitahuje i samotná stavba betléma, kdy je vidět mechanismy pohybu, zvuková zařízení a lidé si všechny figurky mohou prohlédnout i z blízka.

“Tady jsem našla Panenku Marii a Josefa, kteří budou v betlémě vedle sebe i s Ježíškem,”  rozhlížela se po řadách dřevěných sošek jedna z návštěvnic Španělské kaple.

Betlém v celé jeho kráse uvidí veřejnost poprvé na Štědrý den během dětské vánoční mše.
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků