Betlém ve Španělské kapli ožívá po padesáté

Pohyblivý betlém poprvé ozdobil Španělskou kapli v roce 1968. Jeho stavbu rodina Kaštovských nepřerušila ani v dobách tuhého socialismu. Letos jej tak uvedli do pohybu přesně po padesáté.

Betlém ve Španělské kapli patří v rámci kraje k těm nejpozoruhodnějším. Obsahuje 140 figur, některé jsou staré až 130 let, a do pohybu je uvádí rodina Kaštovských přesně padesát let.

“Bude dalších padesát let, doufám, že se toho vnuci i pravnuci ujmou a budou pokračovat  v naší tradici. Přežila i přes ty nejhorší roky sedmdesátých let, kdy se po všem takovém šlapalo,” pousmál se Bohumír Kaštovský, stavitel betléma.

Se stavbou betléma začal v roce 1968 jeho otec. Použil dřevěné figurky, které už zdědil po svých předcích.

 “Ze začátku to byla opravu taková tajná operace, kdy páter Veleba poprosil tatínka, protože ten měl zkušenosti s betlémy, a možná i na můj popud, protože jsem v té době ve Španělské kapli ministroval, tak na ten popud se ujal toho betlému,” zavzpomínal Bohumír Kaštovský.  

Pozornost stále přitahuje i samotná stavba betléma, kdy je vidět mechanismy pohybu, zvuková zařízení a lidé si všechny figurky mohou prohlédnout i z blízka.

“Tady jsem našla Panenku Marii a Josefa, kteří budou v betlémě vedle sebe i s Ježíškem,”  rozhlížela se po řadách dřevěných sošek jedna z návštěvnic Španělské kaple.

Pravděpodobně nejstarší dřevěná soška z betléma pochází z roku 1889, ta nejmladší vznikla letos.

“Přibyla figurka, je to pastýř, který spí. Má hlavu skloněnou a reaguje nám na jednotlivé zvuky. Když se zvoní na zvoneček, tak se vzbudí a otočí hlavu směrem ke zvonění,” ukázal stavitel betléma.  

Podruhé reaguje, když se rozezní trubač a potřetí když spustí harfa. Pohyby a zvuk života v tomto betlémě se daří ladit přesně na vteřiny díky krokovým motorkům a počítači. Kromě postupného doplňování nových postav ale musí Bohumír Kaštovský také udržovat a obnovovat dřevěné konstrukce, které drží město a krajinu. Napadá je totiž červotoč.  

“Loni už jsem dělali jednu konstrukci, na ní je město, a v letošním roce jsme museli přistoupit k rekonstrukci celého bočního kopce,” doplnil Bohumír Kaštovský.

To vše je ale očím veřejnosti běžně skryto. Betlém v celé jeho kráse mohou lidé během těchto Vánoc poprvé obdivovat na Štědrý den v době konání dětské mše, která začíná v 15:30 hodin. Další informace o zpřístupnění prohlídek jsou na webových stránkách novojičínské farnosti.
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků