Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Betlém ve Španělské kapli ožívá po padesáté

Pohyblivý betlém poprvé ozdobil Španělskou kapli v roce 1968. Jeho stavbu rodina Kaštovských nepřerušila ani v dobách tuhého socialismu. Letos jej tak uvedli do pohybu přesně po padesáté.

Betlém ve Španělské kapli patří v rámci kraje k těm nejpozoruhodnějším. Obsahuje 140 figur, některé jsou staré až 130 let, a do pohybu je uvádí rodina Kaštovských přesně padesát let.

“Bude dalších padesát let, doufám, že se toho vnuci i pravnuci ujmou a budou pokračovat  v naší tradici. Přežila i přes ty nejhorší roky sedmdesátých let, kdy se po všem takovém šlapalo,” pousmál se Bohumír Kaštovský, stavitel betléma.

Se stavbou betléma začal v roce 1968 jeho otec. Použil dřevěné figurky, které už zdědil po svých předcích.

 “Ze začátku to byla opravu taková tajná operace, kdy páter Veleba poprosil tatínka, protože ten měl zkušenosti s betlémy, a možná i na můj popud, protože jsem v té době ve Španělské kapli ministroval, tak na ten popud se ujal toho betlému,” zavzpomínal Bohumír Kaštovský.  

Pozornost stále přitahuje i samotná stavba betléma, kdy je vidět mechanismy pohybu, zvuková zařízení a lidé si všechny figurky mohou prohlédnout i z blízka.

“Tady jsem našla Panenku Marii a Josefa, kteří budou v betlémě vedle sebe i s Ježíškem,”  rozhlížela se po řadách dřevěných sošek jedna z návštěvnic Španělské kaple.

Pravděpodobně nejstarší dřevěná soška z betléma pochází z roku 1889, ta nejmladší vznikla letos.

“Přibyla figurka, je to pastýř, který spí. Má hlavu skloněnou a reaguje nám na jednotlivé zvuky. Když se zvoní na zvoneček, tak se vzbudí a otočí hlavu směrem ke zvonění,” ukázal stavitel betléma.  

Podruhé reaguje, když se rozezní trubač a potřetí když spustí harfa. Pohyby a zvuk života v tomto betlémě se daří ladit přesně na vteřiny díky krokovým motorkům a počítači. Kromě postupného doplňování nových postav ale musí Bohumír Kaštovský také udržovat a obnovovat dřevěné konstrukce, které drží město a krajinu. Napadá je totiž červotoč.  

“Loni už jsem dělali jednu konstrukci, na ní je město, a v letošním roce jsme museli přistoupit k rekonstrukci celého bočního kopce,” doplnil Bohumír Kaštovský.

To vše je ale očím veřejnosti běžně skryto. Betlém v celé jeho kráse mohou lidé během těchto Vánoc poprvé obdivovat na Štědrý den v době konání dětské mše, která začíná v 15:30 hodin. Další informace o zpřístupnění prohlídek jsou na webových stránkách novojičínské farnosti.

Nahlásit chybu


K tématu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail