Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Válečné téma doplnil žákům klub vojenské historie

Nový Jičín |

Zatraktivnit výuku vlastivědy se rozhodli v Základní škole Komenského 66. Dějepisné téma druhé světové války přišli žákům objasnit také členové Klubu vojenské historie FENIX.

Učební osnovy vlastivědy v pátých ročnících Základní školy Komenského 66 nastolily v těchto dnech téma 2. světové války. Množící se dotazy žáků na detaily z tohoto období dějin přiměly třídní učitelku Petru Váňovou uspořádat pro školáky speciální výuku.

“V hodinách vlastivědy byly děti strašně zvídavé a měly mnoho otázek,  tak jsme poprosili Klub vojenské historie FENIX z Nového Jičína, aby nám pověděli více informací. Proto jsme uspořádali v tělocvičně tuto hodinu,” uvedla Petra Váňová, učitelka ZŠ Komenského 66.

“Připravenost publika byla perfektní. Byl jsem mile překvapen, byl jsem mile překvapen, že odpovídali na otázky, které jsem pokládal, takže bezva a velkou poklonu paním učitelkám,” reagoval Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín.

Členové klubu vojenské historie s dětmi probrali co válečnému konfliktu předcházelo, jaký byl jeho průběh, jak dopadli vítězové a poražení. Vše doplnila praktická ukázka vojenských uniforem, výstroje, zbraní a také zdravotnické techniky.

“Zaujalo mě úplně všechno, hlavně ty zbraně a uniformy, všechno jsme si mohli osahat,” sdělil jeden z páťáků. “Ty kovové operační věci a že je používali bez uspávání, to bych asi nevydržel,” přidal se spolužák. “Líbilo se mi to, byl do dobře vyprávěný příběh a dobře to skončilo,” ozval se další žák. “Ptala jsem se, proč se to území jmenovalo Sudety a líbila se mi knížka, jak ošetřovat lidi,” pousmála se jedenáctiletá školačka.  

Den před konáním přednášky poskytl škole klub vojenské historie také filmové dokumenty. Žáci se tak mohli na debatu o to více připravit.  

“Já jsem rád, že nás ty školy zvou, že můžeme besedovat o celém průřezu dějin Československého státu až po ukončení druhé světové války,” dodal Libor Chyba.

Také sami členové KVH se neustále vzdělávají a hledají nové a nové informace.

“Co se týče historických zdrojů, tak je to věčné studium. Jsem samouk, neustále bádám po nových informacích, hledám na internetu, čtu odbornou literaturu. Je potřeba, abychom byli na takovéto přednášky dobře připraveni,” uzavřel člen KVH FENIX.

Klub vojenské historie FENIX se v oblasti svého zájmu věnuje éře od vzniku československých legionářů, až po dějiny 1. a 2. světové války. Disponuje také uniformami a výzbrojí různých armád.

Nahlásit chybu


K tématu

Před 80 lety nacisté popravili 5 odbojářů v Lískovci u Frýdku-Místku

7. září 2023 10:29 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

V Lískovci si připomněli 80 let od smutné události, kterou byla poprava pěti odbojářů u vlakové trati. Gestapo se tehdy mstilo za atentát na německý vlak převážející munici. Pietního aktu se zúčastnili i rodinní příslušníci popravených.

Slezské zemské muzeum nejen akcí Drahany 1945 ukazuje, jak je válka hrozivá

14. srpna 2023 10:40 | Celý MS kraj | Petra Dorazilová

Události 2. světové války připomíná Slezské zemské muzeum Opava především památníkem v Hrabyni, který byl v dubnu otevřen po roční rekonstrukci. Kromě toho se podílí také na pořádání různých vojenských ukázek, teď v srpnu to byla akce Drahany 1945.

V Ostravě byly nainstalovány další kameny zmizelých Stolpersteine

21. září 2023 18:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Památku rodin, které byly zavražděny během holocaustu připomenou v Ostravě další kameny zmizelých tzv. Stolpersteine. Dvaadvacet jich bylo instalováno ve středu. První Stolpersteine byly v ostravských ulicích položeny v roce 2010 a do současnosti bylo na území města Ostravy 63 těchto pietních míst.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Naučili se nové výtvarné techniky a teď už na Staré poště vystavují

Městské kulturní středisko pořádá už léta výtvarné kurzy. Jejich absolventi mají nejen možnost naučit se novým výtvarným technikám, zdokonalit se, ale také mají šanci mít svou výstavu. Ta se právě teď v červenci koná na Staré poště.

Každou středu patří odpolední program dětem. Letos začal Letní festival bublinami

Také letos se ve Studénce mohou děti i dospělí těšit na programy, které budou doprovázet prázdninový čas. Letní festival nabídne dvacítku akcí. Odstartovala ho bublinová show.

Festival pod Kaštany v Novém Jičíně spojil legendy i místní písničkáře

Profesionální kapely, ale také skvělá šance pro amatérské muzikanty. To je Festival pod Kaštany, který se konal v Novém Jičíně. Potěšil příznivce folkové muziky, bluegrassu i country.

Studénka každý rok více kvete, už i před zámkem

16. července 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Studénka v posledních letech více kvete. Postupně tu vznikají nové záhony, díky kterým je městská zeleň pestřejší a barevnější. Letos třeba přibyla nová výsadba před zámkem.

Možnosti parkování v Novém Jičíně rozšíří letos více než třicítka míst

Nový Jičín se každý rok snaží rozšířit počty parkovacích míst. Letos se jejich kapacita nejvýrazněji zvýší v bytové zástavbě na Vančurově ulici, kde vzniká i úplně nová odstavná plocha pro třináct vozidel.

Přilba může zachránit život, zdůrazňovali na cyklostezce Koleje policisté a BESIP

16. července 2024 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Novojičínští policejní preventisté a zástupci BESIPU se připojili ke 14. ročníku celorepublikové kampaně “Na kole jen s přilbou”. Na důležitost nošení této ochranné pomůcky upozorňovali dospělé i děti na cyklostezce Koleje.

Válečné téma doplnil žákům klub vojenské historie
Vydáno 15. prosince 2018 12:06, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Zatraktivnit výuku vlastivědy se rozhodli v Základní škole Komenského 66. Dějepisné téma druhé světové války přišli žákům objasnit také členové Klubu vojenské historie FENIX.

Učební osnovy vlastivědy v pátých ročnících Základní školy Komenského 66 nastolily v těchto dnech téma 2. světové války. Množící se dotazy žáků na detaily z tohoto období dějin přiměly třídní učitelku Petru Váňovou uspořádat pro školáky speciální výuku.

“V hodinách vlastivědy byly děti strašně zvídavé a měly mnoho otázek,  tak jsme poprosili Klub vojenské historie FENIX z Nového Jičína, aby nám pověděli více informací. Proto jsme uspořádali v tělocvičně tuto hodinu,” uvedla Petra Váňová, učitelka ZŠ Komenského 66.

“Připravenost publika byla perfektní. Byl jsem mile překvapen, byl jsem mile překvapen, že odpovídali na otázky, které jsem pokládal, takže bezva a velkou poklonu paním učitelkám,” reagoval Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín.

Členové klubu vojenské historie s dětmi probrali co válečnému konfliktu předcházelo, jaký byl jeho průběh, jak dopadli vítězové a poražení. Vše doplnila praktická ukázka vojenských uniforem, výstroje, zbraní a také zdravotnické techniky.

“Zaujalo mě úplně všechno, hlavně ty zbraně a uniformy, všechno jsme si mohli osahat,” sdělil jeden z páťáků. “Ty kovové operační věci a že je používali bez uspávání, to bych asi nevydržel,” přidal se spolužák. “Líbilo se mi to, byl do dobře vyprávěný příběh a dobře to skončilo,” ozval se další žák. “Ptala jsem se, proč se to území jmenovalo Sudety a líbila se mi knížka, jak ošetřovat lidi,” pousmála se jedenáctiletá školačka.  

Den před konáním přednášky poskytl škole klub vojenské historie také filmové dokumenty. Žáci se tak mohli na debatu o to více připravit.  

“Já jsem rád, že nás ty školy zvou, že můžeme besedovat o celém průřezu dějin Československého státu až po ukončení druhé světové války,” dodal Libor Chyba.

Také sami členové KVH se neustále vzdělávají a hledají nové a nové informace.

“Co se týče historických zdrojů, tak je to věčné studium. Jsem samouk, neustále bádám po nových informacích, hledám na internetu, čtu odbornou literaturu. Je potřeba, abychom byli na takovéto přednášky dobře připraveni,” uzavřel člen KVH FENIX.

Klub vojenské historie FENIX se v oblasti svého zájmu věnuje éře od vzniku československých legionářů, až po dějiny 1. a 2. světové války. Disponuje také uniformami a výzbrojí různých armád.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000014839/valecne-tema-doplnil-zakum-klub-vojenske-historie