Výstava prezentuje výrobky lidí s handicapem

Návštěvnické centrum v Novém Jičíně připravuje každý měsíc novou výstavu. Aktuálně jsou zde k vidění výrobky dospělých lidí s handicapem Ti se scházejí v sociálně terapeutických dílnách Effatha.

Vitríny výstavních prostor Návštěvnického centra plní rukodělné výrobky více než 30 autorů. Jsou jimi dospělí lidé s handicapem, kteří se scházejí v sociálně terapeutických dílnách Slezské diakonie, ve středisku Effatha.

“Výrobky, které vystavujeme, jsou v podstatě ze všech dílniček, které máme. Ať je to keramika, textil, to zahradnictví, které představují košíky, a taky zde máme ukázku z našeho maňáskového divadla. A jsou to výrobky z posledního období, protože my nevyrábíme na sklad, jak se říká, ale ty výrobky jsou neustále v oběhu, protože se účastníme různých prodejních výstav,” uvedla Gabriela Lhotská, vedoucí sociálně terapeutických dílen Effatha.

Prezentace Effathy má název “Otevři se!”, což symbolizuje, že díky práci v dílnách objevují tito lidé nové příležitosti ve svém životě.

“Vyrábíme také z ručního papíru, takže spotřebujeme opravdu veškerý nepotřebný kancelářský papír,” podotkla vedoucí Effathy.  

Terapeutické dílny se nacházejí v domech Pod Lipami a U Jičínky. Klienti zde docházejí pět dní v týdnu, jako do klasického zaměstnání.

“Našim hlavním zaměřením je rozvíjet pracovní dovednosti právě u lidí se zdravotním postižením. Jedna z našich dílniček, zahradnická,  také navazuje na Praktickou školu a odborné učiliště v Novém Jičíně, kdy pomáháme absolventům udržovat jejich schopnosti a dovednosti. Přináší jim to obrovskou radost, obrovský rozvoj v jejich manuální zručnosti a hlavně pocit seberealizace,” pousmála se Gabriela Lhotská.

Za tuto činnost převzala v loňském roce Effatha  v Senátu prestižní celorepublikovou Cenu kvalityNávštěvníci minigalerie si práci handicapovaných lidí mohou prohlédnout do konce února. A není to jediná výstava, která zde aktuálně probíhá.

“Každý měsíc tady v Návštěvnickém centru pořádáme pravidelné výstavy, k nim vernisáže. Momentálně tady máme také výstavu z Plitvických jezer,” doplnila Kristýna Zetková, Návštěvnické centrum Nový Jičín

Na závěr jen doplníme, že autorem vystavených snímků Chorvatska s názvem Po stopách Vinnetoua a Old Shatterhanda je bohumínský fotograf Ladislav Pekárek. Ty budou v prostorách informačního centra k vidění do 31. ledna.
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků