Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava prezentuje výrobky lidí s handicapem

Návštěvnické centrum v Novém Jičíně připravuje každý měsíc novou výstavu. Aktuálně jsou zde k vidění výrobky dospělých lidí s handicapem Ti se scházejí v sociálně terapeutických dílnách Effatha.

Vitríny výstavních prostor Návštěvnického centra plní rukodělné výrobky více než 30 autorů. Jsou jimi dospělí lidé s handicapem, kteří se scházejí v sociálně terapeutických dílnách Slezské diakonie, ve středisku Effatha.

“Výrobky, které vystavujeme, jsou v podstatě ze všech dílniček, které máme. Ať je to keramika, textil, to zahradnictví, které představují košíky, a taky zde máme ukázku z našeho maňáskového divadla. A jsou to výrobky z posledního období, protože my nevyrábíme na sklad, jak se říká, ale ty výrobky jsou neustále v oběhu, protože se účastníme různých prodejních výstav,” uvedla Gabriela Lhotská, vedoucí sociálně terapeutických dílen Effatha.

Prezentace Effathy má název “Otevři se!”, což symbolizuje, že díky práci v dílnách objevují tito lidé nové příležitosti ve svém životě.

“Vyrábíme také z ručního papíru, takže spotřebujeme opravdu veškerý nepotřebný kancelářský papír,” podotkla vedoucí Effathy.  

Terapeutické dílny se nacházejí v domech Pod Lipami a U Jičínky. Klienti zde docházejí pět dní v týdnu, jako do klasického zaměstnání.

“Našim hlavním zaměřením je rozvíjet pracovní dovednosti právě u lidí se zdravotním postižením. Jedna z našich dílniček, zahradnická,  také navazuje na Praktickou školu a odborné učiliště v Novém Jičíně, kdy pomáháme absolventům udržovat jejich schopnosti a dovednosti. Přináší jim to obrovskou radost, obrovský rozvoj v jejich manuální zručnosti a hlavně pocit seberealizace,” pousmála se Gabriela Lhotská.

Za tuto činnost převzala v loňském roce Effatha  v Senátu prestižní celorepublikovou Cenu kvalityNávštěvníci minigalerie si práci handicapovaných lidí mohou prohlédnout do konce února. A není to jediná výstava, která zde aktuálně probíhá.

“Každý měsíc tady v Návštěvnickém centru pořádáme pravidelné výstavy, k nim vernisáže. Momentálně tady máme také výstavu z Plitvických jezer,” doplnila Kristýna Zetková, Návštěvnické centrum Nový Jičín

Na závěr jen doplníme, že autorem vystavených snímků Chorvatska s názvem Po stopách Vinnetoua a Old Shatterhanda je bohumínský fotograf Ladislav Pekárek. Ty budou v prostorách informačního centra k vidění do 31. ledna.

Nahlásit chybu


K tématu