Reklama

Novojičínští si připomněli Palachův čin

50. výročí upálení Jana Palacha si připomněli lidé napříč republikou a mimo jiné také v Novém Jičíně. Happening na náměstí tu iniciovala rodící se Novojičínská otevřená společnost.

Reklama

Před 50 lety se Jan Palach pokusil vlastní zapálenou obětí vyburcovat tehdejší společnost ochromenou vpádem vojsk Varšavské smlouvy. Jeho odkaz si teď připomněli také v Novém Jičíně.

“Protože si myslíme, že ta výzva, kterou tady Jan Palach zanechal, je něco, co zůstává. Je to něco, jako by bylo a je součástí našeho svědomí,” uvedl Ivan Janík, spoluorganizátor akce.

Lidé zapalovali u fotografie Jana Palacha svíčky, uctili jeho památku minutou ticha a také zde zaznělo, že právě Palachův týden byl spouštěcím mechanismem, který vedl až k sametové revoluci.

“V tom listopadu 1989 jsme tu také začínali ve třech, ve čtyřech a dovedlo se to až ke generální stávce a pak už to bylo nezvratné,” zavzpomínal Miroslav Urban, spoluorganizátor akce.

Happening na náměstí iniciativa vznikající Novojičínská otevřená společnost. V loňském roce už podobná otevřená setkání uspořádala k výročí úmrtí Václava Havla, k 17. listopadu nebo k srpnu 68.

“Jsme opravdu otevřeni všem názorům, protože bychom byli rádi, kdyby se ta rozvrácená společnost, o které se dnes tolik mluví, kdyby se zase znovu spojila,” sdělila Věra Janíková, spoluorganizátorka akce.

Iniciátoři této aktivity připravují také besedy a další setkání. Příležitosti se v roce s devítkou na konci určitě najdou.
Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 40 000 Kč do 50 000 Kč

Detail

Brose CZ spol. s r.o.
Nový Jičín
od 16 600 Kč

Detail

AMAZE AGENCY s.r.o.
Nový Jičín
od 14 900 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu