Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínští si připomněli Palachův čin

50. výročí upálení Jana Palacha si připomněli lidé napříč republikou a mimo jiné také v Novém Jičíně. Happening na náměstí tu iniciovala rodící se Novojičínská otevřená společnost.

Před 50 lety se Jan Palach pokusil vlastní zapálenou obětí vyburcovat tehdejší společnost ochromenou vpádem vojsk Varšavské smlouvy. Jeho odkaz si teď připomněli také v Novém Jičíně.

“Protože si myslíme, že ta výzva, kterou tady Jan Palach zanechal, je něco, co zůstává. Je to něco, jako by bylo a je součástí našeho svědomí,” uvedl Ivan Janík, spoluorganizátor akce.

Lidé zapalovali u fotografie Jana Palacha svíčky, uctili jeho památku minutou ticha a také zde zaznělo, že právě Palachův týden byl spouštěcím mechanismem, který vedl až k sametové revoluci.

“V tom listopadu 1989 jsme tu také začínali ve třech, ve čtyřech a dovedlo se to až ke generální stávce a pak už to bylo nezvratné,” zavzpomínal Miroslav Urban, spoluorganizátor akce.

Happening na náměstí iniciativa vznikající Novojičínská otevřená společnost. V loňském roce už podobná otevřená setkání uspořádala k výročí úmrtí Václava Havla, k 17. listopadu nebo k srpnu 68.

“Jsme opravdu otevřeni všem názorům, protože bychom byli rádi, kdyby se ta rozvrácená společnost, o které se dnes tolik mluví, kdyby se zase znovu spojila,” sdělila Věra Janíková, spoluorganizátorka akce.

Iniciátoři této aktivity připravují také besedy a další setkání. Příležitosti se v roce s devítkou na konci určitě najdou.

Nahlásit chybu


K tématu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail