Reklama

Volání o pomoc vyslyšeli hasiči v téměř 2 300 případech

Pomoc novojičínských hasičů byla v loňském roce potřeba u téměř 2 300 mimořádných událostí. Nejvíce se do paměti záchranářů zapsal požár výrobní haly nebo dopravní nehoda s požárem na dálnici.

Stáhnout video
Reklama

Přesně 2 287 museli v loňském roce hasiči z novojičínského územního odboru reagovat na volání o pomoc a vyrazili do terénu. Z toho 1 541 zásahů bylo akutních. Hasiče tradičně nejvíce zaměstnávaly výjezdy technického typu, kterých bylo 841.

“Dále potom jednotky zasahovaly u 189 požárů, 262 dopravních nehod a v celkem 96 případech se jednalo o likvidaci úniku nebezpečné chemické látky,” vyjmenoval Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín.

V souvislosti s požáry vznikla v loňském roce škoda za téměř 25 milionů korun, hasiči svým zásahem uchránily majetek za zhruba 205 milionů.

“Bohužel v souvislost s požáry zemřely dvě osoby, 22 osob bylo zraněno a jednotky při svém zásahu zachránili 14 osob a dalších 20 osob bylo evakuováno,” uvedl ředitel novojičínských hasičů. Stále v paměti má Petr Adamus zákrok, který absolvovali hasiči v roce 2018 hned 7. února, kdy z důvodu technické závady na elektrospotřebiči hořela výrobní hala v Bordovicích. Na místě bojovalo s ohněm devět hasičských jednotek.  

“Dalším složitějším zásahem byla dopravní nehoda na D1, kde došlo k nehodě dvou nákladních a dvou osobních vozidel. V souvislosti s dopravní nehodou  došlo také k požáru vozidel. Škoda byla vyčíslena 3 miliony 230 tisíc korun, uchráněné hodnoty 2 miliony 300 tisíc korun. Zasahovalo zde 8 jednotek požární ochrany,” připomněl Petr Adamus. Ve druhém pololetí byl nejzávažnější událostí požár rodinného domu ve Fulneku. Hořet zde začalo z důvodu závady na elektroinstalaci po úderu blesku.

A právě informovanost lidí o tom, jak nebezpečí požárů předcházet, je hlavním obsahem preventivního programu hasičů s názvem Hasík. Instruktoři začínají s přednáškami už u dětí ve 2. a 6. třídách základních školách. Celkem si rady hasičů v loňském roce vyslechlo 2 300 novojičínských školáků.

“Taktéž jsem své přednášky zaměřili na seniory, kde byla připravena přednáška na téma Správné chování při mimořádné události a takto bylo proškoleno téměř 260 seniorů,” zdůraznil Petr Adamus. 

Hasiči také zvou děti na exkurze do svých stanic a v rámci Dne otevřených dveří je zpřístupňují i další veřejnosti. Na letošní rok pak připravují ve spolupráci s městem velkou prezentační akci na Masarykově náměstí, a to 10. května. Uplyne totiž 50 let od založení zdejší profesionální jednotky. Součástí ukázek hasičské techniky a dynamických zásahů bude výstava fotografií, mapujících historii i současnost hasičů.

ReklamaCentrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s.
Nový Jičín
od 24 000 Kč do 33 000 Kč

Detail

Středisko sociálních služeb města Kopřivnice, příspěvková organizace
Nový Jičín
od 15 050 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Skrytá hrozba v autě

Více PR článků
Zavřít reklamu