Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Volání o pomoc vyslyšeli hasiči v téměř 2 300 případech

Pomoc novojičínských hasičů byla v loňském roce potřeba u téměř 2 300 mimořádných událostí. Nejvíce se do paměti záchranářů zapsal požár výrobní haly nebo dopravní nehoda s požárem na dálnici.

Přesně 2 287 museli v loňském roce hasiči z novojičínského územního odboru reagovat na volání o pomoc a vyrazili do terénu. Z toho 1 541 zásahů bylo akutních. Hasiče tradičně nejvíce zaměstnávaly výjezdy technického typu, kterých bylo 841.

“Dále potom jednotky zasahovaly u 189 požárů, 262 dopravních nehod a v celkem 96 případech se jednalo o likvidaci úniku nebezpečné chemické látky,” vyjmenoval Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín.

V souvislosti s požáry vznikla v loňském roce škoda za téměř 25 milionů korun, hasiči svým zásahem uchránily majetek za zhruba 205 milionů.

“Bohužel v souvislost s požáry zemřely dvě osoby, 22 osob bylo zraněno a jednotky při svém zásahu zachránili 14 osob a dalších 20 osob bylo evakuováno,” uvedl ředitel novojičínských hasičů. Stále v paměti má Petr Adamus zákrok, který absolvovali hasiči v roce 2018 hned 7. února, kdy z důvodu technické závady na elektrospotřebiči hořela výrobní hala v Bordovicích. Na místě bojovalo s ohněm devět hasičských jednotek.  

“Dalším složitějším zásahem byla dopravní nehoda na D1, kde došlo k nehodě dvou nákladních a dvou osobních vozidel. V souvislosti s dopravní nehodou  došlo také k požáru vozidel. Škoda byla vyčíslena 3 miliony 230 tisíc korun, uchráněné hodnoty 2 miliony 300 tisíc korun. Zasahovalo zde 8 jednotek požární ochrany,” připomněl Petr Adamus. Ve druhém pololetí byl nejzávažnější událostí požár rodinného domu ve Fulneku. Hořet zde začalo z důvodu závady na elektroinstalaci po úderu blesku.

A právě informovanost lidí o tom, jak nebezpečí požárů předcházet, je hlavním obsahem preventivního programu hasičů s názvem Hasík. Instruktoři začínají s přednáškami už u dětí ve 2. a 6. třídách základních školách. Celkem si rady hasičů v loňském roce vyslechlo 2 300 novojičínských školáků.

“Taktéž jsem své přednášky zaměřili na seniory, kde byla připravena přednáška na téma Správné chování při mimořádné události a takto bylo proškoleno téměř 260 seniorů,” zdůraznil Petr Adamus. 

Hasiči také zvou děti na exkurze do svých stanic a v rámci Dne otevřených dveří je zpřístupňují i další veřejnosti. Na letošní rok pak připravují ve spolupráci s městem velkou prezentační akci na Masarykově náměstí, a to 10. května. Uplyne totiž 50 let od založení zdejší profesionální jednotky. Součástí ukázek hasičské techniky a dynamických zásahů bude výstava fotografií, mapujících historii i současnost hasičů.

Nahlásit chybu


K tématu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail