Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vánoční stromky Novojičíňáků skončí zpět v půdě

Vánoční stromky, kterých se lidé postupně zbavují, dostávají na mnoha místech svou druhou šanci. Například novojičínské technické služby jehličnany drtí a dřevní hmota zpětně poslouží v městské zeleni.

Po pár týdnech slávy teď končí symboly vánoc u popelnic. V Novém Jičíně je pracovníci technických služeb dvakrát týdně sbírají a odváží na pracoviště městské zeleně. Tady větve i kmeny rozdrtí.

“Stovky až tisíce už, štěpkujeme už třetí týden, od 7. ledna a pořád se navážejí z města stromky a je toho hodně,” uvedl Jan Majchrak, Technické služby města Nového Jičína .

Dřevní hmota, ve kterou se tu mění nejčastěji smrky a borovičky, ale nezůstane jen ležet na hromadě. Na jaře se vrátí do půdy.

“Buďto je dáváme do kompostárny, nebo je využíváme dál, dostávají se zpět do města pod keře,” upřesnil Pavel Zápalka, Technické služby města Nového Jičína.

Také proto obsluha u drtičky hlídá, zda jsou stromky dobře odstrojené a nevisí na nich zapomenuté ozdoby a kovové části.

“Většinou tam zbývají nějaké baňky a železné stojany, tak to musíme oddělávat, ať se nepokazí štěpkovač a ať to není v tom kompostu,” upozornil muž obsluhující drtičku.

Likvidace stromků bude v Novém Jičíně pokračovat i v únoru. A podle zkušeností pracovníků městské zeleně nemusí být ani tento měsíc konečný.

“Některé ty stromky vydrží opravdu déle. Třeba loni jsme i kolem dubna našli nějaké poslední stromky, ale to tak už je sporadicky jeden stromek po celé městě,” podotkl Pavel Zápalka.

I nadále proto technické služby upozorňují, aby se lidé nesnažili stromky vměstnat přímo do kontejnerů. A také je po vyhození z oken nenechávali ležet na volném prostranství. Stačí je položit k nejbližší popelnici.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyCentrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice a okolí
Nový Jičín
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 23 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 26 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail