Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horolezci zdolávali umělou stěnu

Příznivci adrenalinových disciplín se sešli na lezeckých závodech. Nezdolávali ovšem skutečnou horu, ale umělou stěnu. Lezectví je v tomto městě populárním sportem s výraznými vzory.

Horolezci se v Novém Jičíně schází v bývalém výměníku, v podstatě uprostřed sídliště. Boulderová stěna je tu vysoká 4 a dlouhá 30 metrů. Konalo se tu jedno ze soutěžních kol tzv. Valašské boulderové tour. Lezci absolvovali soutěž bez jištění. Připraveno bylo 10 cest různé obtížnosti.

“Lezci lezou ve třech kategoriích, profíci, pohodáři a baby. Počítá se jim počet vylezených cest a počet platných pokusů. A z toho potom vznikne vítěz. První cestu vesměs přelezli skoro všichni,” uvedla Eva Chrobáková, Horolezecký oddíl Nový Jičín.

Popularita lezectví stále stoupá. Už také proto, že kromě rozproudění adrenalinu je ideální i pro rozvoj všech svalových skupin těla.

“Činnost oddílu se skládá jednak z provozu boulderové stěny, z různých výletů na skály, kdy chodíme jednak tady do okolí na skály, to jsou takové sportovní cesty, a je to vlastně nějaká příprava na lezení v horách. To pak jezdíme do Tater a lezeme známé i neznámé cesty,” sdělil Břetislav Bervic, předseda Horolezeckého oddílu Nový Jičín.

Novojičínský oddíl už píše 65letou historii. Ve svých řadách se může pochlubit současnými nebo bývalými členy, kteří se výrazně zapsali do kroniky tohoto sportu.

“David Fojtík, který jako první na světě sjet na lyžích sedmou nejvyšší horu světa, osmitisícovku Dhaulagiri v Himálaji. Marek Novotný, který je osmitisícovkový lezec. Kdysi byli členy třeba Miloš Palacký nebo bratři Sulovští,” vyjmenoval předseda oddílu.

Po jejich stopách se tu mohou vydat i nové naděje. Jednou týdně, vždy v úterý odpoledne,je bolderová stěna přístupná veřejnosti. Přijít mohou i rodiče s dětmi. Horolezecký oddíl teď podpořila i radnice, z dotace tak mohli vybavit stěnu novými úchyty. A jen pro zajímavost - je jich 900.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy