Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historický román vypráví příběh z Nového Jičína

V Novém Jičíně byl pokřtěn historický román, jehož děj se odehrává právě v tomto městě. Autorem knihy Páté přikázání je zdejší rodák. Příběh s milostnou zápletkou zasadil do období třicetileté války.

Milostný příběh dvou mladých lidí na pozadí počátku 30leté války - to je děj knihy Antonína Polácha - původem novojičínského lékaře žijícího v Rakousku. Těžiště historického románu Páté přikázání je zasazeno právě do Nového Jičína.

“Ty dvě hlavní postavy románu jsou samozřejmě vymyšlené, ale všechny ostatní, které tam jsou, jsou skutečně historické, ať už se jedná o české šlechtice, moravské politiky a také o místní novojické politiky starosty, konšely, ti všichni jsou historicky doloženi,” uvedl Antonín Polách, lékař a spisovatel.  

Křest knihy se odehrál v sídle novojičínského muzea v Žerotínském zámku, tedy v místě, kde autor mimo jiné také shromažďoval pro své literární dílo podklady.

“Byl po léta v čilém kontaktu a veškeré Novojičínské reálie a jeho okolí v té knize najdeme,” podotkla Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska.

 Příběh lásky je konkrétně zasazen do víru krvavé bitvy v roce 1621, která se v Novém Jičíně odehrála a dodnes je nazývána Strašnou řeží.

“To byla bitva, která se zapsala do dějin tohoto města, protože památka na tuto bitvu je stále přítomna a to je Španělská kaple,” dodal Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín.

Román Páté přikázání je v pořadí 11 knihou Antonína Polácha. Historie je jeho celoživotním koníčkem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy