Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek Nová Horka se lidem otevře v roce 2020

Zámek Nová Horka na Novojičínsku byl ještě před třemi lety chátrajícím opuštěným objektem. Teď se postupně mění v jeden z barokních klenotů Moravskoslezského kraje.

Naposledy sloužil barokní Zámek Nová Horka jako ústav pro mentálně postižené ženy. Před třemi lety jej převzalo do správy Muzeum Novojičínska a začal jeho rozsáhlý záchovný proces, který financuje Moravskoslezský kraj a Evropské unie.

“Památka je to opravdu velice významná. Toto sídlo původně šlechtického rodu Vetter von der Lilie, což byla hraběcí rodina, tak spojuje šlechtická sídla na Kravařsku,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Obnova zámku začala fasádou. Renovace interiéru se daří i díky spolupráci historiků s rodinnými příslušníky původních majitelů.

“Takže i podle těchto fotografií budeme rekonstruovat dlažbu ve vestibulu a v celé zámecké chodbě,” doplnil Miloš Miczko, kastelán Zámku Nová Horka.

Svou starou podobu už získává zahradní sál s cennými nástěnnými malbami a zámecké kaple.

“ Dále byly zahájeny další projekční práce na revitalizaci i celého areálu, aby zde bylo vybudováno záchytná parkoviště a areál co nejlépe zpřístupněn veřejnosti,” podotkl Radek Polách.

Oproti původnímu předpokladu to bude o něco později - v roce 2020. Otevření oddálilo například i to, že byly objeveny historické výmalby dalších prostor a díky finanční podpoře kraje budou také obnoveny.

Nahlásit chybu


K tématu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail