První stavební akce letošního roku musela Studénka zahájit hned v lednu, a to opravy střech na mateřské škole Poštovní a Nového zámku. Rychlou reakci si v obou případech vynutily havarijní stavy.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Konce minulého roku jsme zjistili zatečení nad částí schodiště, které prochází renovací. Zatečení bylo způsobeno netěsnosti ve střeše, proto jsme přistoupili k výběru zhotovitele, který opravoval v průběhu ledna, února, března část střechy. V tuto chvíli je zde sucho a nezatéká.”
Lukáš Kaňuščák, vedoucí oddělení technických služeb, MěÚ Studénka: “Nacházíme se na půdě budovy Nového zámku, jedná se o kulturní památku. Došlo k sundání měděné střešní krytiny, vlastně výměně veškerých poškozených tesařských prvků, které byly ve větším rozsahu, než jsme předpokládali, jak se to všecko zdemontovalo. Došlo k výměně bednění, celoplošného záklopu, provedení nové izolace a střešní krytinu tvoří měděné falcované plechy.”
Větší životnost střechy teď zajistí i jiné technologické řešení pokládky krytiny, než to, které se používalo dříve.
Lukáš Kaňuščák, vedoucí oddělení technických služeb, MěÚ Studénka: “I vlivem teplot, které jsou mnohem větší, dochází k roztažnosti těch měděných plechů a v v minulosti ty falce praskaly. Dneska už máme posuvné příponky a vlastně ta krytina lepe dilatuje, ty plechy se vůči sobě mohou pohybovat a nedochází k tomu praskání a ta krytina je mnohem trvanlivější.”
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Celkové náklady na tuto opravu jsou 4,9 milionů. V rámci opravy byla teda provedena pouze oprava půlky střechy a vzhledem ke stavu té druhé půlky plánujeme zařadit její rekonstrukci do rozpočtu příštího roku.”
A podobnou havarijní situaci, zatečení, řešilo město od ledna i v budově mateřské školy Poštovní. Tady muselo přistoupit ke kompletní rekonstrukci střechy, na kterou byla položena odolnější trapézová střešní krytina.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Realizaci prováděla stejná firma jako u Nového zámku. V tuto chvíli, to znamená dneska máme nějakého 27. dubna, finalizuje samotnou opravu. To znamená dokončovací práce, nějaké revize a potom bude následovat demontáž venkovního lešení.”
Součástí střechy je i 37 střešních oken, která byla vyměněna.
Lukáš Kaňuščák, vedoucí oddělení technických služeb, MěÚ Studénka: “Došlo k tomu, že jsme měnili konstrukci a zvyšovali spád těch střešních oken, aby docházelo k lepšímu odtékání srážkové vody a nevznikla žádná možnost zatékání do konstrukce střechy. V rámci těchto střešních oken jsme instalovali i některá okna, která jsou motorická. Ty okna se dokáží sama otevřít, reagovat na vnitřní teplotu a vlhkost v těchto prostorách, kde se třeba teďka nacházíme v prostorách prádelny, kde opravdu ta vlhkost vnitřní je vysoká, takže vlastně to okno se samo otevře, reaguje na tu vlhkost a v případě jakýchkoliv srážek se automaticky dokáže uzavřít.”
Za tuto stavební zakázku radnice zaplatila 7,5 milionů korun.