Diskuze “Držíme spolu” byla i výstavou a koncertem

Poukázat na problematiku rodin, které pečují o děti s dětskou mozkovou obrnou, si dala za cíl diskuzní akce Držíme spolu. Za účasti odborníků, zástupců města a kraje se konala v aule radnice.

Dětská mozková obrna je jakýkoliv stupeň pohybového postižení dítěte. Už při vstupu do auly radnice si i nezasvěcení mohli udělat o diagnóze obrázek, a to díky fotografiím Jindřicha Štreita, který byl na akci Držíme spolu jedním z diskutujících.  

“Nejdůležitější je vztah rodiny k tomu dítěti a vztah státu k této rodině,” uvedl Jindřich Štreit, fotograf, sociolog a pedagog.   

“Můj osobní příběh začal před dvanácti lety, kdy se můj syn topil v bazénu a zůstal v tom nejtěžším stavu. Dvanáct let se o něj starám a při tom jsem poznal různé zapeklitosti zdravotnictví a sociálního systému,” vyjádřil se Miloš Svoboda, předseda Asociace rodičů dětí s DMO.

Nabídky rehabilitační péče se podle diskutujících zkvalitnily, nicméně přístup k novým moderním metodám je pro rodiče finančně náročný, a také chybí širší síť odlehčovacích služeb.

“Dětí s dětskou mozkovou obrnou a podobnými stavy stále přibývá a je potřeba otevřít diskuzi mezi rodiči, zástupci vedení měst, aby věděli o tom, co ty rodiče tíží,” uvedl Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel Nového Jičína, organizátor akce.  

“Řekněme si komplexně tento problém nebyl asi zcela úplně  řešen a proto jsem rád, že se toto téma otevírá reagoval Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro sociální oblast.

Konkrétně novojičínská radnice vidí čtyři směry, ve kterých může svou pomoc poskytnout.

“První oblast je komunitní plánování, informovanost o sociálních službách a zároveň i sektorová spolupráce mezi poskytovali sociálních služeb, uživateli a městem. Druhou oblastí je metodická a právní pomoc zaměstnanců města pro tuto cílovou skupinu. Třetí oblastí jsou dotace a podpora financování udržitelnosti těchto služeb a čtvrtou oblastí je možnost využití budov v majetku města,”  vyjmenoval Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.

Akce Držíme spolu ale nebyla jen diskuzí. Program doprovodilo vystoupení písničkáře Martina Mikiho Zábranského, který je téměř hluchý, a také výstava Jindřicha Štreita. Právě tohoto fotografa oslovil předseda Asociace rodičů dětí s DMO Miloš Svoboda, aby nafotil snímky zobrazující život rodin pečujících o nemocné děti.
Hudební výlety: Velkolepá komorní hra

07.12. 18:00 - 19.11. 19:58
Nový Jičín, Zámek Kunín, Kunín

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 170 000 Kč do 200 000 Kč

Detail

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 22 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků