Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Diskuze “Držíme spolu” byla i výstavou a koncertem

Poukázat na problematiku rodin, které pečují o děti s dětskou mozkovou obrnou, si dala za cíl diskuzní akce Držíme spolu. Za účasti odborníků, zástupců města a kraje se konala v aule radnice.

Dětská mozková obrna je jakýkoliv stupeň pohybového postižení dítěte. Už při vstupu do auly radnice si i nezasvěcení mohli udělat o diagnóze obrázek, a to díky fotografiím Jindřicha Štreita, který byl na akci Držíme spolu jedním z diskutujících.  

“Nejdůležitější je vztah rodiny k tomu dítěti a vztah státu k této rodině,” uvedl Jindřich Štreit, fotograf, sociolog a pedagog.   

“Můj osobní příběh začal před dvanácti lety, kdy se můj syn topil v bazénu a zůstal v tom nejtěžším stavu. Dvanáct let se o něj starám a při tom jsem poznal různé zapeklitosti zdravotnictví a sociálního systému,” vyjádřil se Miloš Svoboda, předseda Asociace rodičů dětí s DMO.

Nabídky rehabilitační péče se podle diskutujících zkvalitnily, nicméně přístup k novým moderním metodám je pro rodiče finančně náročný, a také chybí širší síť odlehčovacích služeb.

“Dětí s dětskou mozkovou obrnou a podobnými stavy stále přibývá a je potřeba otevřít diskuzi mezi rodiči, zástupci vedení měst, aby věděli o tom, co ty rodiče tíží,” uvedl Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel Nového Jičína, organizátor akce.  

“Řekněme si komplexně tento problém nebyl asi zcela úplně  řešen a proto jsem rád, že se toto téma otevírá reagoval Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro sociální oblast.

Konkrétně novojičínská radnice vidí čtyři směry, ve kterých může svou pomoc poskytnout.

“První oblast je komunitní plánování, informovanost o sociálních službách a zároveň i sektorová spolupráce mezi poskytovali sociálních služeb, uživateli a městem. Druhou oblastí je metodická a právní pomoc zaměstnanců města pro tuto cílovou skupinu. Třetí oblastí jsou dotace a podpora financování udržitelnosti těchto služeb a čtvrtou oblastí je možnost využití budov v majetku města,”  vyjmenoval Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.

Akce Držíme spolu ale nebyla jen diskuzí. Program doprovodilo vystoupení písničkáře Martina Mikiho Zábranského, který je téměř hluchý, a také výstava Jindřicha Štreita. Právě tohoto fotografa oslovil předseda Asociace rodičů dětí s DMO Miloš Svoboda, aby nafotil snímky zobrazující život rodin pečujících o nemocné děti.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyCentrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice a okolí
Nový Jičín
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 23 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

VKUS-BUSTAN s.r.o.- Nový Jičín
Nový Jičín
od 8 640 do 16 200 Kč/měsíc

Detail