Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ztrátu sluchu překonal písničkář muzikou

Novojičínskému písničkáři se splnil sen a natočil své první CD. Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby Martin Zábranský nebyl od mládí téměř hluchý. Místo toho, aby se stáhl do ústraní, začal skládat muziku.

Martin Miki Zábranský je rodákem z Nového Jičína. Hraní na kytaru a vůbec muzice se věnuje od dětství. Ve svých sedmnácti letech díky nemoci ohluchl na jedno ucho, na druhém má jen zbytkový sluch, přesto svou touhu po muzice nezahodil.  

“V sedmnácti letech mě postihla operace ucha, kdy se to nepovedlo a je to pryč. Já jsem v té chvíli opravdu stál v kopci u restaurace Salaše a čekal  jsem až pojede vlak. On ten vlak naštěstí dlouho nejel a proto jsem tady už padesát let,” svěřil se Martin Miki Zábranský, písničkář.

Začal skládat vlastní písničky a před pár dny pokřtil v klubu Galerko CD “Hlídá mne Anděl můj”. Obsahuje 14 písniček, všechny mají autorské texty, dvě melodie jsou převzaté.

“Já spíše dělám text na hudbu. Protože většinou první mi vypadne ta hudba. Třeba Hlídá mne Anděl můj je píseň, která vznikla naprosto spontánně, napsaná byla během pěti minut,” sdělil hudebník.

”Co se týká vydání CD Mikiho Zábranského, tím že  má nějaký handicap se kterým bojuje, se kterým se snaží dávat lidem nějakou energii, tak samozřejmě i my se snažíme pomoci jemu. Byli jsme rádi, když nás oslovil s tím, že křest toho CD chce udělat právě tady,” reagoval Jiří Macíček, MěKS Nový Jičín, spolupořadatel Open mic.

CD vznikalo tři roky, během kterých Martin Zábranský objížděl různá místa v České republice  s pořadem Open mic, který má své kořeny ve Spojených státech. Ten dává šanci právě začínajícím muzikantům zahrát si před publikem. Partnerem tohoto projektu se před dvěma lety stalo i novojičínské Městské kulturní středisko.

“Tak jsem si říkal, protože ten Nový Jičíne je také dost hudebně založený, že bychom to mohli zkusit i tady. Setkal jsem se tu s pochopením a s nadšením a už jsme tady udělali 15 Open miců a pokračujeme dál,” podotkl  písničkář.

“Jednou z funkcí, kterou městské kulturní středisko plní, je pomoc neznámým začínajícím umělcům. A myslím si, že Open mic je přesně ta scéna, která tohle to zachytává,a my jsme se stali součástí celosvětového programu a snažíme se právě tyto lidi podpořit,” uzavřel pracovník kulturního střediska.

Martin Zábranský se ale nesnaží pomoci jen dalším muzikantům. Svůj druhý projekt “Toulavá kytara” zaměřil na malé děti a navštívil s ním už asi 150 mateřských škol v Moravskoslezském kraji. Příznivci folkové muziky si mohou Mikiho poslechnout na Festival Malá Ostrava v klubu Parník 12. dubna.

Nahlásit chybu


K tématu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail