Muzeum zve do světa hmyzu

Muzeum Novojičínska zve návštěvníky do světa hmyzu, a to prostřednictvím nově otevřené výstavy. Největší pozornost poutají terária s desítkami živých exemplářů nebo vosí hnízdo.

Do sféry Společenského života hmyzu, jak se nazývá nová výstava v Žerotínském zámku, uvedli návštěvníky na slavnostní vernisáži mladí kytaristé základní umělecké školy. Pak už se pozornost přítomných přesunula k miniaturním světu drobných živočichů.

“Výstava se věnuje společenským formám hmyzu, sociálnímu životu hmyzu, takže tu najdeme mravence, termity, vosy, včely, sršně a hlavně asi lidé zaměří pozornost na insektária s živým hmyzem,”  Markéta Machová, Muzeum Novojičínska

“Opravdu, nejhezčí je to, jak tam ten hmyz lítá pod tím sklem. Ale venku bych ho nechtěla potkat,” pousmála se jedna z návštěvnic výstavy. “Je zajímavé dozvědět se takové podrobnosti o těch včelách,” reagoval další host vernisáže.

Ve vitrínách je tu také po kusech vystaveno hnízdo vosy obecné, které do muzea nedávno přinesl jeden z jeho příznivců.  Lidé si tak mohou detailně prohlédnout jeho jednotlivé vrstvy.

“To hnízdo je vlastně produkováno slinnými žlázami vosy. Jeho struktura, to je zase jedno z umění  toho hmyzu. My vlastně můžeme o hmyzu říct, že jsou umělci,” podotkla Markéta Machová.

Výstava ukazující společenský život hmyzu je putovní a vznikla v Muzeu Vysočiny v Jihlavě. Muzeum Novojičínska ji doplnilo například o předměty ze svého etnografického depozitáře, zejména o historické pomůcky pro práci se včelami. Velkou měrou také do expozice přispěla novojičínská organizace Českého svazu včelařů.  

“Tohle je naučný úl, který je plný fotorámků. Je to ukázka pro děti, když jim o včelách vyprávíme,” ukázal na pomůcku Miroslav Segeťa, předseda Okresní organizace ČSV Nový Jičín.

Dále jsou zde k vidění ukázky zakrmování hmyzu, historický medomet, nádoby na cezení medu, ochranné pomůcky včelařů a nechybí ani včelí produkty.

“Okres Nový Jičín patří v rámci České republiky k poměrně dobře zavčeleným okresům. Máme tady 1 150 včelařů  a zhruba 11 a půl tisíce včelstev,” dodal Miroslav Segeťa.

Procházku hmyzím světem v Muzeu Novojičínska zpříjemňují naaranžovaná dioramata lesa. Výstavu, která tu potrvá až do 9. června, tu průběžně zpestří další doprovodné akce, například  ochutnávka hmyzí kuchyně, Den Země s Ferdou Mravencem a workshop se včelaři.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 22.09. 16:32
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

MB DOMUS SE
Nový Jičín
od 16 000 Kč do 18 500 Kč

Detail

HELIS - KVĚTINY s.r.o.
Nový Jičín
od 35 000 Kč

Detail

HOSCH CNC s.r.o.
Nový Jičín
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků