Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cyklostezka Koleje je v soutěži “Náš evropský projekt”

Nový Jičín |

Město přihlásilo Cyklostezku Koleje do celostátní soutěže Náš evropský projekt. Cílem této aktivity je propagovat úspěšně realizované nápady, které byly financovány z prostředků Evropské unie.

Soutěž  Náš evropský projekt vyhlásilo Zastoupení Evropské komise v České republice. Novojičínská radnice se do ní rozhodla přihlásit Cyklostezku Koleje vedoucí do Hostašovic.

“Cílem této soutěže je propagovat úspěšně realizované projekty tak, aby se staly i pro druhé obce dobrým vzorem a dobrou praxí. Obec mohla přihlásit jeden projekt, který byl realizován na jejím území a který musel být financován z fondů Evropské unie,” uvedla Lenka Ondřejová, odd. rozvoje a strategického plánování MěÚ NJ.

O nejzajímavějším záměru České republiky rozhoduje veřejnost hlasováním na sociálních sítích.

“Tedy i občané Nového Jičína mohou hlasovat pro náš záměr prostřednictvím lajků, a to na Facebooku Zastoupení Evropské komise České republiky  až do 2. května. My bychom pak

výsledek měli znát někdy kolem 10. května,” upřesnila Lenka Ondřejová.  

Tři nejúspěšnější města a obce obdrží finanční příspěvek na uspořádání slavnosti pro své občany, a to 75, 50 nebo 25 tisíc. Na zástupce těchto měst a obcí rovněž čeká několikadenní cesta do Bruselu. Vítězné projekty budou propagovány na webových stránkách a facebooku ministerstva pro místní rozvoj, Svazu města a obcí a dalších partnerů akce.

Trasa vznikla v roce 2014 na místě bývalé železniční dráhy, kterou v roce 2009 zničila blesková povodeň. Je dlouhá téměř 10 kilometrů a v některých rozšířených úsecích ji kromě cyklistů a in-line bruslařů mohou využívat i chodci. V současné době existují plány na její další rozvoj.

“Vybudování nové větve směrem na Čerťák, přes bývalý železniční most. Je to i jedna z priorit, která vzešla z loňského Veřejného fóra. Tam stále řešíme výkup pozemků od ministerstva obrany, ale je předpoklad, že letos by se to mělo dotáhnout. Je na to vyhrazeno 1,6 milionů korun. Tím pádem by mohla být zpracována projektová dokumentace a  řekněme do dvou let by ta stavba mohla stát,” informoval Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

Pro cyklisty by tak vznikl nový okruh - z bývalého hostašovského nádraží, přes Čerťák zpět do Nového Jičína. Dalším plánem  v souvislosti s cyklostezkou je její částečné rozšíření. K tomu by mohlo dojít nejpozději v příštím roce.

“Tak, aby tam jednak bylo více prostoru pro cyklisty, ale hlavně, aby v Bludovicích mohla být přístupna i chodcům, což její současní šířka neumožňuje,”  podotkl místostarosta.

Šířka trasy je na většině její délky 2 a půl metru. Součástí této trasy je také pět krytých odpočívadel se stoly, lavičkami a stojany na kola. V každé obci je informační tabule s mapou, která upozorňuje na turistické atraktivity dané lokality.

Nahlásit chybu


K tématu

Vítkovice a Slezskou Ostravu spojuje unikátní lávka přes Ostravici

16. srpna 2023 10:32 | Ostrava-Vítkovice | Pavel Straka

Unikátní lávka architekta Josefa Pleskota přes řeku Ostravici je hotova. Spojuje cyklostezku ve Slezské Ostravě a Dolní Vítkovice. Lávka je zavěšena ocelovými lany na pylonu, který měří téměř 30 metrů.

Na Nároční třídě v Havířově začala radnice s výstavbou další etapy cyklostezky

6. října 2023 21:36 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov chce mít město co nejvíce propojené cyklostezkami. Dva metry široká cyklostezka za 13 milionů korun se nyní začala stavět na Národní třídě. Radnice má už nyní v plánu i další úseky.

Výstavbu cyklostezky na Národní třídě provázejí komplikace, v ulici současně probíhá oprava domů

10. května 2024 11:05 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Výstavbu cyklostezky na Národní třídě v Havířově musí Technické služby dělat na etapy, jelikož podél chodníku probíhá revitalizace domů soukromého vlastníka.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Naučili se nové výtvarné techniky a teď už na Staré poště vystavují

Městské kulturní středisko pořádá už léta výtvarné kurzy. Jejich absolventi mají nejen možnost naučit se novým výtvarným technikám, zdokonalit se, ale také mají šanci mít svou výstavu. Ta se právě teď v červenci koná na Staré poště.

Každou středu patří odpolední program dětem. Letos začal Letní festival bublinami

Také letos se ve Studénce mohou děti i dospělí těšit na programy, které budou doprovázet prázdninový čas. Letní festival nabídne dvacítku akcí. Odstartovala ho bublinová show.

Festival pod Kaštany v Novém Jičíně spojil legendy i místní písničkáře

Profesionální kapely, ale také skvělá šance pro amatérské muzikanty. To je Festival pod Kaštany, který se konal v Novém Jičíně. Potěšil příznivce folkové muziky, bluegrassu i country.

Studénka každý rok více kvete, už i před zámkem

16. července 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Studénka v posledních letech více kvete. Postupně tu vznikají nové záhony, díky kterým je městská zeleň pestřejší a barevnější. Letos třeba přibyla nová výsadba před zámkem.

Možnosti parkování v Novém Jičíně rozšíří letos více než třicítka míst

Nový Jičín se každý rok snaží rozšířit počty parkovacích míst. Letos se jejich kapacita nejvýrazněji zvýší v bytové zástavbě na Vančurově ulici, kde vzniká i úplně nová odstavná plocha pro třináct vozidel.

Přilba může zachránit život, zdůrazňovali na cyklostezce Koleje policisté a BESIP

16. července 2024 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Novojičínští policejní preventisté a zástupci BESIPU se připojili ke 14. ročníku celorepublikové kampaně “Na kole jen s přilbou”. Na důležitost nošení této ochranné pomůcky upozorňovali dospělé i děti na cyklostezce Koleje.

Cyklostezka Koleje je v soutěži “Náš evropský projekt”
Vydáno 25. dubna 2019 11:46, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Město přihlásilo Cyklostezku Koleje do celostátní soutěže Náš evropský projekt. Cílem této aktivity je propagovat úspěšně realizované nápady, které byly financovány z prostředků Evropské unie.

Soutěž  Náš evropský projekt vyhlásilo Zastoupení Evropské komise v České republice. Novojičínská radnice se do ní rozhodla přihlásit Cyklostezku Koleje vedoucí do Hostašovic.

“Cílem této soutěže je propagovat úspěšně realizované projekty tak, aby se staly i pro druhé obce dobrým vzorem a dobrou praxí. Obec mohla přihlásit jeden projekt, který byl realizován na jejím území a který musel být financován z fondů Evropské unie,” uvedla Lenka Ondřejová, odd. rozvoje a strategického plánování MěÚ NJ.

O nejzajímavějším záměru České republiky rozhoduje veřejnost hlasováním na sociálních sítích.

“Tedy i občané Nového Jičína mohou hlasovat pro náš záměr prostřednictvím lajků, a to na Facebooku Zastoupení Evropské komise České republiky  až do 2. května. My bychom pak

výsledek měli znát někdy kolem 10. května,” upřesnila Lenka Ondřejová.  

Tři nejúspěšnější města a obce obdrží finanční příspěvek na uspořádání slavnosti pro své občany, a to 75, 50 nebo 25 tisíc. Na zástupce těchto měst a obcí rovněž čeká několikadenní cesta do Bruselu. Vítězné projekty budou propagovány na webových stránkách a facebooku ministerstva pro místní rozvoj, Svazu města a obcí a dalších partnerů akce.

Trasa vznikla v roce 2014 na místě bývalé železniční dráhy, kterou v roce 2009 zničila blesková povodeň. Je dlouhá téměř 10 kilometrů a v některých rozšířených úsecích ji kromě cyklistů a in-line bruslařů mohou využívat i chodci. V současné době existují plány na její další rozvoj.

“Vybudování nové větve směrem na Čerťák, přes bývalý železniční most. Je to i jedna z priorit, která vzešla z loňského Veřejného fóra. Tam stále řešíme výkup pozemků od ministerstva obrany, ale je předpoklad, že letos by se to mělo dotáhnout. Je na to vyhrazeno 1,6 milionů korun. Tím pádem by mohla být zpracována projektová dokumentace a  řekněme do dvou let by ta stavba mohla stát,” informoval Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

Pro cyklisty by tak vznikl nový okruh - z bývalého hostašovského nádraží, přes Čerťák zpět do Nového Jičína. Dalším plánem  v souvislosti s cyklostezkou je její částečné rozšíření. K tomu by mohlo dojít nejpozději v příštím roce.

“Tak, aby tam jednak bylo více prostoru pro cyklisty, ale hlavně, aby v Bludovicích mohla být přístupna i chodcům, což její současní šířka neumožňuje,”  podotkl místostarosta.

Šířka trasy je na většině její délky 2 a půl metru. Součástí této trasy je také pět krytých odpočívadel se stoly, lavičkami a stojany na kola. V každé obci je informační tabule s mapou, která upozorňuje na turistické atraktivity dané lokality.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000015923/cyklostezka-koleje-je-v-soutezi-nas-evropsky-projekt