Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodí se plán na záchranu žilinských varhan

Dvě stě let staré varhany žilinského kostela jsou napadeny červotočem. Místní se je snaží zachránit a shání na jejich opravu peníze. První vlaštovkou byl benefiční koncert. Následně oslovili město i kraj.

Kostel sv. Mikuláše v Žilině je ve svých základech pravděpodobně nejstarším na Novojičínsku. Jeho interiér se postupně daří díky financím města, kraje a z příspěvků z různých sbírek restaurovat. Opraveny už jsou boční oltáře, lustry a další prvky. Teď jsou na řadě varhany.  

“Varhany budou mít příští rok 200 let a jejich stav tomu odpovídá. Díky tomu, že jsme sem pozvali v minulosti odborníka na varhany a začali jsme se zajímat o jejich stav, tak díky tomu se přišlo na to, že tyto varhany jsou opravdu velice vzácné,” uvedl Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina.

Varhany pochází z roku 1820 z dílny Fabiana Sebastian Staudinger z Andělských Hor. V ostravsko-opavské diecézi jsou jediné, které se z jeho tvorby dochovaly. Podle odborníka na varhany Jiřího Krátkého mají mechanické a konstrukční vady a nahlodává je červotoč. 

Prvním příspěvkem do pomyslné pokladničky na obnovu varhan byl benefiční koncert Mariana Jurečky  a jeho hudebního tělesa Porta Benfica. Vynesl více než 13 tisíc korun. Následovala schůzka zástupců novojičínské radnice, farnosti a Moravskoslezského kraje. 

“Budu podporovat,a by i Moravskoslezská kraj se podílel na opravě nástroje. Hodnota opravy by měla přesáhnout kraj toto podpoří,” Navrátil. 

“Všichni zúčastnění přislíbili pomoc. takže určitě se oprava varhan bude konat. takový předběžný plán je, že příští rok by měla začít a během dvou let by varhany mohly být opraveny,” konstatoval Jaroslav Perútka. 

Účastníci schůzky se také shodli na tom, že na financování oprav varhan by se opět mohli podílet i farníci a další Novojičíňáci. 

“První myšlenkou je uspořádat veřejnou sbírku pod hlavičkou kraje, takže teď se jedná o přípravě té sbírky,” podotkl Perútka. 

“Pak je také samozřejmě třeba vyzvat všechny dárce, ať už firmy nebo fyzické osoby,” dodal Navrátil.

To, co by nyní mělo následovat, je také podrobný archivní průzkum monumentálního hudebního nástroje a další práce, které by měly vyústit v konkrétní projekt. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy