Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hückelovy vily potřebují zbavit dřevomorky

V památkově chráněných Hückelových vilách, o jejichž záchranu město usiluje, probíhá stavebně historický průzkum. Odhalil nové nálezy původní výmalby pokojů, ale také obrovská ložiska dřevomorky.

Znalkyně v oboru památkové péče Ľubica Mezerová navštívila jednu z nejvýznamnějších dominant Nového Jičína, nyní opuštěné a chátrající Hückelovy vily, po 15 letech. 

“Jsem hodně zklamaná z toho stavu, který jsem tu našla. Hlavně z těch obrovských ložisek dřevomorky. Nepochopila jsem, proč se nezachránily některé věci, které se mohly zachránit, například obrazy od Veitha, které tady jsou,” uvedla Ľubica Mezerová, historička umění.  

Dřevokazná houba napadla nejvíce parketové podlahy a vestavěné dřevěné části pokojů v prvním poschodí. Naopak zachovalé je unikátní bílé celomramorové schodiště skryté pod nánosem barvy, a také některé další prvky. 

“V rámci průzkumu se podařilo nalézt i původní historické výmalby patrně z 80. let 19. století,” podotkl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

“Jsem nadšená z těch detailů, dveří a oken, které se dochoval, ale nevím zda a jak to půjde obnovit,” krčila  rameny historička umění. 

Stavebně historický průzkum podpořilo Muzeum Novojičínska fotodokumentací a staršími plány půdorysů jednotlivých pater vil. 

Město se stalo majitelem vil před 3 lety, kdy je vykoupilo od soukromého vlastníka. Na akutní záchranné práce obdrželo 4 miliony korun z Moravskoslezského kraje. 

“Tam jsou věci, které nesnesou odkladu, je to odstranění dřevomorky, záchrana dalších dřevěných prvků. Zároveň se formuje nový tým, který se bude věnovat záchraně Hückelových vil, a který bude určovat další  cestu, co se s nimi bude dít dále,” reagoval Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

To, co by mělo následovat po detailním bádání znalkyně v oboru památkové péče, je dále také stavebně technický průzkum, který je důležitým krokem předprojektové přípravy.   

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy