Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tvář zakladatele firmy Hückel se vrátí do parčíku

Do Nového Jičína se vrátí busta jednoho ze zakladatelů slavné kloboučnické firmy Augustina Hückela. Z parčíku před továrnou Tonak, která je pokračovatelem této značky, byla odstraněna v 50tých letech.

Bronzová busta Augustina Hückela byla v parku před dnešní továrnou Tonak odhalena v roce 1933, autorem byl novojičínský sochař Leopold Hohl. V době socialismu, v 50tých letech, zmizela. Náhoda teď vedla k tomu, že se zrodila myšlenka jejího návratu. V Německu existuje její kopie. 

“Při loňské návštěvě Ludwigsburgu jsem objevil model té busty, kterou syn autora, Leopolda Hohla, poskytl archivu krajanů, který existuje v Ludwigsburgu,” sdělil Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.  

“Pavel Wessely vyslovil přání, abychom model zapůjčili pro vytvoření nové busty. Dohodnuto bylo zhotovení 3D skenu modelu a busta tak může být v Novém Jičíně obnovena,” potvrdila Ruth Junkers, správkyně krajanského archivu v Ludwigsburgu (Německo).

Výrobu kopie, která přišla na 80 tisíc korun, zaplatilo město. Nový bude také kamenný podstavec, na kterém bude umístěna. Parčík dnes vlastní firma Repharm, dceřiná společnost Agelu, i ta projevila k myšlence vstřícnost.  

“Tento památník by tam měl být vybudován během prázdnin. O jeho vybudování se postará Klub rodáků a přátel města. Slavnostně by měl být odhalen u příležitosti slavnosti města,” podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

  

Tvář zakladatele kloboučnické výroby se tak po více než šedesáti letech na původní místo vrátí, a to v září, v  roce, kdy pokračovatel značky Hückel, dnešní Tonak, slaví 220 let založení. Podle Pavla Wesselho je to symbolické i vzhledem k 30. výročí sametové revoluce, protože busta byla před lety zjevně odstraněna z politických důvodů. 

“Bylo to krátce po té, kdy podnik Tonak vzpomněl 150. výročí založení továrny. Tehdy se tam podle svědků busta nacházela, ale na začátku padesátých let zmizela. Trošku mi připadá komické tehdejší vysvětlení potomkům Hückel, kteří se tázal, proč musela busta zmizet, že byla poškozena a že se musela opravit. Ta oprava trvá podle mého soudu příliš dlouho ii proto jsme se rozhodli, že budeme realizovat novou,” uvedl předseda klubu rodáků.   

Současně ale Pavel Wessely stále doufá, že se někde najde i originál busty. V klubu rodáků budou rádi za každou informaci.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy