Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dům v Novém Jičíně není památkou, přesto dostane stylová okna za téměř 2 miliony korun

Nový Jičín se postupně snaží zvelebovat historické centrum města. Před prázdninami začala oprava prostoru před Žerotínským zámkem, teď se radnice pustila do rekonstrukce tzv. Domu složek.

Výrazná budova u centra Nového Jičína sice není památkově chráněná, ale protože se nachází v ochranném pásmu městské památkové zóny, přistoupila radnice k citlivě rekonstrukci rozdělené na několik etap. V první fázi začala výměna oken.   

“Tato investiční akce bude stát zhruba 1,8 milionu korun. Při přípravě jsme spolupracovali s komisí péči o památky města. V dalším roce hodláme do tohoto objektu dále investovat,” sdělil Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.

Opravena bude dále střecha a fasáda budovy, která je v Novém Jičíně známá také jako Dům složek, nebo v pojmenování historiků jako bývalá Preisenhammerova  továrna.  

Textilní továrny rodiny Preisenhammerů byly sanovány v padesátých až šedesátých letech 20. století a jednou z posledních památek se zachovala úřednická továrna, která dodnes stojí na okraji dnešního autobusového nádraží,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.  

V současné době město budovu pronajímá, zejména jako kancelářské prostory. 

“Poměrně rozsáhlý prostor je pronajímán sociálním službám a v rámci revitalizace máme v plánu dále v plánu tento dům rozvíjet a pronajmout, pokud možno, celý objekt,” dodal místostarosta.  

Na realizací první etapy, zmíněné výměny oken, má zhotovitel čas do konce října. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy