Informaci o povinném čipování psů už půl roku dopředu vyvěsili ve veterinární ošetřovně v Novém Jičíně. Nicméně povědomí chovatelů o této novele zákona je mizivé. Na Novojičínsku je dle odhadu veterinářů očipován jen asi každý 20tý pes.
“Jsou čipovaní pejsci, kteří cestují do zahraničí, nebo chovy štěňat s průkazem původu, ale to, že je od 1. ledna novela veterinárního zákona, tak zatím o tom moc neví,” uvedla Iva Mikulenková, veterinární ošetřovna Nový Jičín.
Identifikační známka pod kůží má prioritně zamezit chovům psů v nelegálních množírnách. Zákon povinnost čipování spojuje s povinným očkováním proti vzteklině. Veterinář tedy od nového roku nebude moci naočkovat psa, který nebude označen.
“Moje fenka už má třináct let, nevím, proč by byl důvod dávat ji nějaké těleso dovnitř. Určitě s tím nesouhlasím,” reagoval chovatel psa.
“Určitě se najdou i takoví, kteří budou proti tomu, tam by akorát nastal problém, pokud by jejich pejsek pokousal člověka,” upozornila veterinářka.
Každý chovatel také musí sám zavést identifikační značku svého mazlíčka do registru čipů, což má také usnadnit pátrání po majitelích zatoulaných psů.
“Pokud odchytneme psa, vždy kontrolujeme, zda je očipovaný. Ale málokdy se nám podaří na takového narazit, protož etěch čipů je opravdu málo,” podotkla Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín.
Problém je také v tom, že oficiálních registrů, kde lze čip zaevidovat, je hned několik.
“Nám by to usnadnilo práci, kdyby byla jedna centrální evidence a nebo alespoň jedna v rámci dané lokality obce s rozšířenou působností,” dodala tisková mluvčí strážníků..
Město bude chovatele o novele veterinárního zákona informovat současně s připomenutím povinnosti zaplatit poplatek za psa. Cena čipu se pohybuje kolem 350 korun. Aplikuje se jako běžné očkování.