Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z jejího vyprávění se vám zatají dech. Válečná veteránka Dana Milatová oslavila 90. narozeniny

Válečných veteránů 2. světové války ubývá. Jedním z posledních na Novojičínsku je žena - Dana Milatová. Ve 14 letech se zapojila do odboje, později na protest proti režimu odevzdala legitimaci KSČ. V těchto dnech oslavila 90. narozeniny.

Dana Milatová oslavila devadesátiny 25. srpna. Narodila se na Zlínsku, léta ale bydlí v Novém Jičíně. V tomto okrese je jedním z šesti posledních žijících účastníků odboje z 2. světové války. K jubileu ji poblahopřál i starosta města.

“Ta dáma svou energií a tím, co dokázala za druhé světové války pro naši vlast udělat, to je ta první důležitá rovina. Ta druhá je, že bychom tyto události měli neustále oprašovat, protože z mého pohledu to jsou ti opravdoví hrdinové,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.  

Její otec byl člen Obrany národa a za války na lesním hřbitově ve Zlíně ukryl zbraně. V roce 1943 byl uvězněn. Dana Milatová se tak ve čtrnácti letech zapojila do odboje. Pomáhala spolu s bratrem pašovat motáky zatčeného otce a dalších vězňů. 

“Chtěli nitě, cigarety a hlavně zprávy, protože tím se někteří zachránili nebo se jim zmírnil trest, když se domluvili, jak budou vypovídat,” zavzpomínala Dana Milatová, odbojářka 2. světové války. 

Později se stala spojkou partyzánské brigády a podle instrukcí otce předávala členům odboje schované zbraně. 

“Když otec podal zprávu, tak jsme museli vyhledat, ve kterém to je úkrytu,a musela jsem to někam donést. Třeba Petru Bučkovi jsem předala pistoli,” vyprávěla dále Dana Milatová.

Dodnes má doma 71 psaných motáků svého otce. Vzpomínky sepsala do knihy. Dana Milatová přijala po válce členství v KSČ, v roce 1950, když její rodině zabavili majetek,  na protest legitimaci odevzdala a stala se nepohodlnou osobou.
Festival pod Kaštany III.- Věra Martinová, René Souček, JARA Trio

17.07. 18:00
Nový Jičín, zahrada restaurace Nové Slunce

Festival pod Kaštany III. - Lenka Filipová, Samson Lenk a další

18.07. 14:00
Nový Jičín, zahrada restaurace Nové Slunce

Městská dechová hudba Nový Jičín / koncert

19.07. 15:00
Nový Jičín, zahrada restaurace Nové Slunce

ROMOTOP spol. s r. o. Odry, Tošovice
Odry
od 23 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

ROMOTOP spol. s r. o. Odry, Tošovice
Odry
od 23 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Základní škola Galaxie, s.r.o. - B. Martinů
Nový Jičín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků