Básník Machar nazval Nový Jičín městem komínů, proč? Napoví výstava na Staré poště

Nový Jičín byl v minulosti nazýván městem komínů. Tyto stavby byly dominantami zdejších firem, které se rozrostly po průmyslové revoluci. Teď se staly námětem výstavy, která bude otevřena v galerii Stará pošta.

Městem komínů nazval Nový Jičín básník Svatopluk Machar, když tu zavítal před 120 lety, v září roku 1899, spolu s T.G. Masarykem. 

“Přesný počet neznáme, těch komínů byla opravdu velká spousta. Město Nový Jičín mělo několik desítek významných nejen textilních, ale i kloboučnických továren, které byly fenoménem města v 19. a 20. století,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska. 

Komíny jako dominanty průmyslových firem se teď staly námětem výstavy, která bude otevřena v galerii Stará pošta. Věnována je také kominickému cechu. 

“Tady vidíte ukázku slavnostních kominických uniforem, kde zajímavostí jsou lopatky, jako symbol kominického cechu,” upozornila na detail výstroje Anna Ďurišová, Muzeum Novojičínska. 

Většina komínů z  panoramatu města začala mizet po druhé světové válce, kdy docházelo k demolicím historických továrních komplexů. Dnes jich zbývá jen asi desítka. 

“Právě proto jsme je pro návštěvníky zdokumentovali a připravili i takovou hádanku, aby poznali, kde se komíny nacházejí,” podotkl Radek Polách. 

Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek, v  předvečer Slavnosti města, která je mimo jiné věnována výročím zdejšího průmyslu. 
Hudební výlety: Velkolepá komorní hra

07.12. 18:00 - 19.11. 20:58
Nový Jičín, Zámek Kunín, Kunín

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 170 000 Kč do 200 000 Kč

Detail

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 22 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků