Kočárová lampa i hi-tech budoucnosti. Muzeum Novojičínska zve na výstavu tradiční výroby světel

Historii, současnost i budoucnost propojila výstava v Muzeu Novojičínska. Popisuje příběh cesty světla, tedy výroby světel pro automobily, která se v Novém Jičíně traduje 140 let.

Po půlroční spolupráci Muzea Novojičínska a průmyslové firmy vznikla v Žerotínském zámku výstava s názvem 140 let cesty světla. Připomíná historii zdejší automobilové výroby, současné trendy a prostřednictvím obrázků dětí i pohled do budoucnosti. K vidění jsou zde i unikátní kousky, které ještě neměla veřejnost možnost shlédnout.

“Především jsou to dokumenty ze Státního okresního archivu Nový Jičín, kteří nám zapůjčili plány Josefa Rottera na přestavbu továrny, a ty jsou tady na omezenou dobu vystaveny v originále,” uvedla Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska.

Další vitrína například prezentuje jeden z prvních výrobků přímo z roku založení firmy Josefa Rottera. 

“Představujeme kočárovou lampu z roku 1879 Je to kočárová lampa, která byla na pravé straně kočáru,” ukázal Jan Číp, historik Muzea Novojičínska

“Nebývá zvykem, že naše zařízení, a to typu muzejního, spolupracuje s firmou, která vyrábí nejnovější technologie. Ta výstava má mnoho rovin, a tím je originální a odlišující se od běžných muzejních výstav,” podotkl Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje.

Dlouhé historie zdejší výroby světel si cení i představitelé společnosti, která je dnes v Novém Jičíně jejím pokračovatelem.   

“Někdy si říkám, co by si asi tak Josef Rotter pomyslel,  kdyby se na firmu podíval dnes, kdy jdou technologie rychle dopředu,” pousmál se Todd Morgen, Varroc Lighting Systems. 

Výstava věnována výrobě a vývoji automobilových svítidel potrvá do 5. ledna roku 2020. 
Hudební výlety: Velkolepá komorní hra

07.12. 18:00 - 12.11. 13:49
Nový Jičín, Zámek Kunín, Kunín

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 170 000 Kč do 200 000 Kč

Detail

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 22 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků