Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín počtvrté prodává pozemky na Dolní bráně. Investor musí postavit bytový dům

Radnice připravuje podmínky pro dostavbu ulice Dolní brána. Vyrůst tu má bytový dům, který postaví soukromá společnost. V lokalitě původní historické zástavby teď probíhá archeologický průzkum.

Ulici Dolní brána budou opět lemovat domy z obou stran. Ty původní zmizely z jedné její poloviny v 70. letech. Zastupitelé teď schválili záměr prodeje pozemku. Vyrůst tu má dům se zhruba  30 byty.

“Tento pozemek má zhruba 2 400 metrů čtverečních. V té uliční proluce vznikne bytový dům za ním parkoviště pro obyvatele domu a zákazníky komerčních jednotek,” uvedl Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.

V dané lokalitě v blízkosti historického centra teď probíhá zjišťovací archeologický průzkum. Čtyři sondy hluboké dva metry odkrývají většinou základy domů z 20. století, ale postupně se objevují i starší nálezy.   

“Doufáme, že se dostaneme i ke starším stavebním fázím a podaří se nám odkrýt historii té předcházející původní zástavby,” reagoval Marek Kiecoň, Národní památkový ústav v Ostravě. 

“Ten malý kousek, který vidíte, tak to je kousek kostěného hřebínku. Zuby jsou polámané, proto byl asi vyhozen, takže je to takové hezké doplnění té nálezové situace,” ukázal archeolog právě nalezené předměty. 

Práce archeologů by měl trvat asi týden. Pokud nenastane žádný speciální objev,  začne město připravovat podmínky nabídkového řízení. 

“Objevil se jeden konkrétní zájemce, investor, který už zpracoval vizualizaci. Ale nicméně bude se jednat o otevřené nabídkové řízení. Čili nikdo nemá nic jistého,” podotkl novojičínský místostarosta.  

Od roku 2017 je to už čtvrtý pokus města pozemky na Dolní bráně prodat. 

“Minimální vyhlašovací cena pozemku podle znaleckého posudku stoupla na téměř 3,9 milionu korun bez DPH. S tím, že jak vnímáme složitost toho území, ta jsme se snažili trošku podmínky rozvolnit. Upravili jsme výši smluvních pokut, upravili jsme lhůty pro zahájení stavby a kolaudaci,” zdůraznil Václav Dobrozemský.  

Aby radnice zvýšila zájem investorů, změnila také podmínky vnitřní dispozice budovy. Nově bude možné až 35 procent nebytových prostor v 1. podlaží využít na vybudování příslušenství bytů, tedy kočárkárny a sklepy. Původní zadání tyto plochy rezervovalo ke komerčnímu využití.  Výměra celého pozemku na Dolní Bráně je šest a půl tisíce metrů čtverečních, polovina této lokality leží v záplavovém pásmu a proto nelze dům podsklepit. Nabídkové řízení by měla radnice vyhlásit ještě na konci roku.   

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy