Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínská radnice mapuje změny klimatu, chce předejít povodním a suchu

Nový Jičín připravuje Katalog adaptačních opatření v souvislosti se změnou klimatu. Jeho tvorba bude v kompetenci odborné firmy, prostřednictvím dotazníku se mohou k tématu vyjádřit i občané.

Povodně, sucho nebo jiné extrémní projevy počasí. Nový Jičín chce být na tyto negativní dopady změny klimatu lépe připraven a chystá opatření, která je mají zmírnit.  

“Město už dlouho dělá nějaká opatření proto, aby to klima ve městě bylo lepší, ale není to systematické. Takže jsme se rozhodli zpracovat Katalog adaptačních opatření, abychom věděli, co ve kterém místě se dá udělat proto, aby se ta situace zlepšila,” reagoval Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. 

V poslední době už se podařilo vybudovat příkop na zadržení vody ve svahu nad Mateřskou školou v  Hückelových vilách nebo několik nových parkovacích míst, kterými dešťová voda může prosakovat do půdy.  

“Kdy v podstatě ty plochy nejsou hermeticky uzavřené, ale mají alespoň nějakou propustnost. Takže se dělají parkovací místa, která jsou částečně propustná z distanční dlažby nebo štěrková parkovací místa nebo štěrkové trávníky,” vysvětlila Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín.  

Adaptační strategii zpracuje specializovaná firma. Nicméně promluvit do ní může i veřejnost prostřednictvím dotazníku na facebooku a webu města. 

“Chtěli bychom od občanů získat zpětnou vazbu, aby nám sami řekli, kde nejvíce pociťují projevy extrému počasí. Takže nám mohou dát vědět místa, o kterých ví, že v Novém Jičíně jsou, a kde se ty problémy opakují,” sdělila Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.  

Anketa bude přístupná do 23. října. Katalog adaptačních opatření bude hotov v červnu příštího roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy